Správy

V Trnave chcú vytvoriť zvieracie krematórium: Obyvatelia môžu vyjadriť svoj názor

Čas do vianočných sviatkov majú Trnavčania, ktorí sa chcú vyjadriť k zámeru etablovania zvieracieho krematória v meste.

Ilustračný obrázok k článku V Trnave chcú vytvoriť zvieracie krematórium: Obyvatelia môžu vyjadriť svoj názor
Zdroj: TASR

Radnica na svojej webovej stránke zverejnila informáciu o možnosti pripomienkovať úmysel spoločnosti Anubis prevádzkovať kremačnú pec v areáli bývalých Trnavských automobilových závodov na spopolňovanie uhynutých spoločenských zvierat. Prípadné pripomienky možno do 26. decembra zasielať na adresu Okresného úradu v Trnave, odboru starostlivosti o životné prostredie, zámer je ale k nahliadnutiu na mestskom úrade.

Prevoz v označenom aute

Žiadateľ Šimon Pajpach uvádza, že od umiestnenia zariadenia v priemyselnom parku sú najbližšie obydlia vzdialené niekoľko sto metrov. Spoločnosť chce prevádzkovať typové zariadenie s maximálnou kapacitou 300 kilogramov. Predpokladá, že spaľovacia pec bude v prevádzke raz až dvakrát v týždni, zvieratá do doby spálenia budú uložené v mraziacich boxoch.

„Majiteľ si tiež bude môcť objednať prevoz v riadne označenom aute, zviera môže byť podľa požiadaviek spopolnené aj hneď. Na takomto princípe funguje väčšina krematórií v Európe a aj u nás prevádzkovo najstaršie krematórium zvierat v Jabloňovom,“ uviedol žiadateľ.

Druhý pokus

Spracovanie pracuje na princípe viacstupňového spaľovania pri teplote 850 °C. Zariadenia, ktoré chce žiadateľ použiť, spĺňajú emisné limity, zápachové emisie sú minimalizované.

„Ako spracovateľ zámeru som v podobnom zariadení pracoval dva roky. Som asi jeden z 20–30 ľudí z celého Slovenska, ktorý má v danom obore reálnu prax. Spopolňoval som zvieratá mnohým obyvateľom Trnavy, ale aj širokého okolia,“ uviedol Pajpach.

V Trnave ide už o druhý pokus o zvieracie krematórium, prvý narazil na nesúhlas mesta. Len pred niekoľkými týždňami sa podobnou žiadosťou zaoberali v Bučanoch pri Trnave, tam nepresvedčili obyvateľov obce.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Trnavy a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie