Správy

V Trnave má vyrásť nový vojenský archív: Z tej sumy sa vám zatočí hlava!

Za výstavbou novej budovy vojenského archívu stojí Ministerstvo obrany SR. To už zverejnilo aj plánované umiestnenie i náklady.

Ilustračný obrázok k článku V Trnave má vyrásť nový vojenský archív: Z tej sumy sa vám zatočí hlava!
Zdroj: TASR/Peter Kollár

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) privítal informáciu o výstavbe novej budovy pre Vojenský archív Trnava, ktorú v stredu (14. 7.) zobrala na vedomie vláda SR. Informovalo o tom komunikačné oddelenie TTSK.

Kde bude stáť?

Predpokladané náklady na výstavbu budovy predstavujú podľa zverejnených údajov Ministerstva obrany SR 27 miliónov eur bez DPH. Zahrnuté sú v návrhu štátneho rozpočtu na roky 2022 až 2024.

„Nová budova vojenského archívu by mala byť postavená na periférii Trnavy. Malo by to byť pri ceste II/504 v smere do Malženíc. Samospráva je pripravená poskytnúť ministerstvu obrany súčinnosť pri realizácii tohto zámeru,“ uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Prečítajte si tiež

Staré priestory

Súčasné priestory archívu by mali opäť slúžiť na vzdelávanie na Trnavskej univerzite. „Sme otvorení spolupráci s univerzitou na revitalizácii súčasných priestorov archívu. Záujmom kraja je prispieť k obnove a ochrane tohto kultúrneho dedičstva, ktoré je zapísané v zozname národných kultúrnych pamiatok. Historický komplex Trnavskej univerzity z roku 1615 by mohol opäť slúžiť na akademické, vedecko-výskumné a vzdelávacie aktivity. Predurčuje ho na to poloha v historickom centre Trnavy,“ informoval predseda TTSK.

Ako doplnil, uvažuje sa o podpísaní memoranda o spolupráci medzi Ministerstvom obrany SR, Trnavským samosprávnym krajom, mestom Trnava a vzdelávacími inštitúciami pôsobiacimi na území mesta.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM