Správy

V Trnave ocenili politických väzňov a prenasledovaných komunistickým režimom, FOTO

Čochvíľa tridsať rokov po Nežnej revolúcii odovzdal Ústav pamäti národa v Trnavskom kraji pamätné dekréty a medaily.

Ilustračný obrázok k článku V Trnave ocenili politických väzňov a prenasledovaných komunistickým režimom, FOTO
8
Galéria

Politickí väzni a prenasledovaní komunistickým režimom si v Trnave prevzali dekréty veteránov protikomunistického odboja a ďakovné listy a medaily, ktorými Ústav pamäti národa (ÚPN) vyjadruje úctu mužom a ženám brániacim hodnoty slobody a demokracie v období neslobody.

ÚPN má zo zákona od roku 2006 právomoc udeľovať štatút účastníkov protikomunistického odboja.

„V roku 2009 sme rozhodli, že budeme robiť slávnostné odovzdávanie dekrétov. Robíme ich viackrát do roka v jednotlivých krajoch v spolupráci s vyššími územnými celkami. Tento rok ide už o štvrté oceňovanie, keď sme v predchádzajúcom období boli v Nitre, Bratislave a Žiline,“ uviedol predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ján Pálffy.

Celkovo bolo na Slovensku rehabilitovaných 71.000 politických väzňov. „Ale nie všetci boli rehabilitovaní, keďže vieme, že niektorí dostali neoprávnene aj kriminálne paragrafy. Medzi politických väzňov patria aj odvlečení do sovietskych gulagov, príslušníci pomocných technických práporov (PTP) zaradení do táborov nútenej práce a takisto ich rodiny, ktoré trpeli spolu s nimi,“ uviedol predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner.

ÚPN doteraz udelil štatút účastníka protikomunistického odboja viac ako 860 osobám a viac ako 800 ich získalo štatút veterána.

„Keďže v tomto roku je už 30 rokov od Nežnej revolúcie, je dôležité, že sa takéto spomienky uskutočňujú. Cením si to, že sa oceňujú žijúci, ktorí si môžu osobne prebrať ocenenia. Je to jedno z mála ocenení, ktoré môžu títo ľudia dostať na sklonku života, počas ktorého boli väčšinu času zaznávaní a trpeli,“ doplnil Sandtner.

V Trnavskom kraji odovzdal ÚPN pamätné dekréty a medaily
8
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie