Správy

V Trnave slávnostne otvorili Kreatívne centrum: Prestavba stála 8 MILIÓNOV eur, FOTO

Trnava sa môže pochváliť novým Kreatívnym centrom. Takmer celú čiastku získal kraj z prostriedkov Európskej únie z Integrovaného regionálneho inovačného programu (IROP).

Ilustračný obrázok k článku V Trnave slávnostne otvorili Kreatívne centrum: Prestavba stála 8 MILIÓNOV eur, FOTO
10
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Po 19 mesiacoch stavebných prác odovzdali v sobotu 16. decembra do užívania nové Kreatívne centrum Trnava (KCT). Sídli na Hlavnej ulici a je otvorené ľuďom činným v kreatívnom a inovatívnom priemysle, v oblasti kultúry, vzdelávania a ďalších.

Prebudovanie rozsiahleho meštianskeho domu so základmi zo 14. storočia a následnými dostavbami a prestavbami si vzal na plecia Trnavský samosprávny kraj (TTSK), stavebné práce boli vyčíslené na osem miliónov eur, z nich 7,7 milióna získal z prostriedkov Európskej únie z Integrovaného regionálneho inovačného programu (IROP). Obnova podľa predsedu TTSK Jozefa Viskupiča zahrnula komplexnú modernizáciu priestorov pri sfunkčnení podkroví objektu. Autorom projektu prestavby je architekt Pavol Ďurko, historický prieskum realizoval historik umenia Adrián Kobetič. „Nebola to ľahká cesta, v procese sa niekoľko desiatok raz menili podmienky. Podaril sa nám zrealizovať spočiatku sen a v závere projekt, a to aj preto, že sme spojili sily s mestom Trnava,“ doplnil Viskupič.

Prečítajte si tiež

Vzorový projekt

Vlastníkom objektu je trnavská radnica, ktorá ho prenajala na daný účel najmenej do roku 2034. Primátor Peter Bročka vyjadril potešenie, že mestská budova sa takýmto spôsobom zhodnotila, forma spolupráce je podľa jeho slov pre mesto veľmi vhodná.

KCT ponúka 4 600 štvorcových metrov na inovačné a kreatívne iniciatívy. Viskupič vyzdvihol skutočnosť, že trnavské KCT bolo Ministerstvom kultúry (MK) SR dávané ako vzorový projekt pre vznikajúce kreatívne centrá na Slovensku. To potvrdila aj generálna riaditeľka sekcie fondov EÚ MK Jana Minarovičová. „Pre nás je odmenou, že umenie a kreativita bude mať v Trnave takýto krásny priestor,“ uviedla.

Využitie centra

Riaditeľka centra Zuzana Bezáková povedala, že okrem zázemia a podpory poskytne KCT kreatívcom rôzne vzdelávacie programy a aktivity. „Etablovaných je už 18 podnikateľských a 11 nepodnikateľských subjektov,“ uviedla. Medzi nimi sú ateliér animovaného filmu, architektonické ateliéry, požičovňa krojov, dielňa tradičných remesiel, umelecká škola a ďalšie. KCT pripravuje aj podujatia pre verejnosť, vhodným miestom je aj nové zastrešené nádvorie.

V rámci otvorenia nechýbali komentované prehliadky, ktoré zaviedli návštevníkov aj na miesta, ktoré nie sú inak prístupné. Premenu budovy dokumentuje výstava fotografií, ktoré vznikli počas obnovy projektu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
V Trnave slávnostne otvorili Kreatívne centrum
10
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM