Krimi

V Trnavskom kraji sa počítačovej kriminalite darí: Od obetí vylákali tisíce eur

Počítačová kriminalita je v Trnavskom kraji na vzostupe. Páchatelia vylákali od obetí čiastky v desiatkach tisícoch eur.

Zdroj: YouTube.com

Za obdobie uplynulých desiatich mesiacov eviduje polícia v Trnavskom kraji 143 prípadov počítačovej kriminality. Je to nárast o celkových desať prípadov v porovnaní s vlaňajškom. V okresoch Trnava a Skalica síce zaevidovali pokles tejto trestnej činnosti, avšak v okrese Senica došlo k nárastu až o desať prípadov, v Galante o sedem a Dunajskej Strede o dva.

Široké spektrum obetí

„Obeťami trestnej činnosti prostredníctvom internetu sa stávajú ľudia širokého vekového spektra. Nie je to len záležitosť týkajúca sa tínedžerov, naletia aj muži či ženy v zrelom veku. Páchatelia často využívajú hru na city, zaľúbenosť, stavajú sa do pozície trpiteľov a v poškodených vyvolávajú ľútosť a súcit alebo pocit, že sú tými pravými, komu na nich záleží. Postupne pod vymyslenými legendami ako vojaci slúžiaci v Afganistane, kúpa domu a podobne vylákajú od obetí peniaze, pričom čiastky sa neraz pohybujú v desiatkach tisícoch eur,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa v Trnave Martina Kredatusová.

Ďalším modusom býva zneužitie intímnych fotografií či videí a následné vydieranie.

Ako sa chrániť

Polícia upozorňuje ľudí všetkých vekových skupín, aby boli pri komunikácii s neznámymi osobami obozretní. „V žiadnom prípade nikomu neposkytujte osobné údaje, nezasielajte kompromitujúce fotky a cudzím osobám neposielajte peniaze. Ak poznáte niekoho len cez internet, nikdy neviete, kto v skutočnosti (jedinec alebo skupina páchateľov) je na druhom konci. Niekedy aj samotná spätná reakcia na čudný email môže viesť ku stiahnutiu údajov z počítača a ich následnému zneužitiu,“ dodala hovorkyňa.

Polícia sa všetkým prípadom, ktoré sú nahlásené, intenzívne venuje, avšak vypátranie takýchto podvodníkov je veľmi zdĺhavý a náročný proces.

Z celkového počtu nahlásených počítačových trestných činov v Trnavskom kraji sa podarilo objasniť 48 percent.

„Je to síce o 15 prípadov viac ako vlani, no chceli by sme apelovať, aby boli ľudia vo virtuálnom prostredí viac realistickí a predchádzali možným finančným či morálnym stratám. Páchatelia mávajú účty založené v rozličných krajinách Ázie alebo Afriky a na komunikáciu s obeťami vyžívajú krycie programy,“ doplnila Kredatusová. Na videu s názvom Say no z dielne Europolu je názorne ukázané, ako môže dôjsť vo virtuálnom svete k zneužívaniu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM