Aktualizované Peter Bestvina Správy Samospráva

Veľké šetrenie! Trnavská župa zruší až desať stredných škôl

Na mimoriadnom zasadnutí Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) schválili poslanci viaceré zmeny týkajúce sa stredných škôl. Rušenie a spájanie škôl je medzi nimi.

Ilustračný obrázok k článku Veľké šetrenie! Trnavská župa zruší až desať stredných škôl
Zdroj: Škola v prírode Dobrá Voda

Samospráva má aktuálne 58 stredných škôl, školských hospodárstiev a škôl v prírode. Poslanci schválili návrhy na zníženie tohto počtu na 48. „Financovanie mimoriadne hustej siete škôl a školských zariadení, ktorá už dávno nekorešponduje s demografickým vývojom a potrebami trhu práce, je neudržateľné,“ uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Realizáciu týchto návrhov vníma ako ozdravenie siete škôl a školských zariadení.

Kde ušetriť

Podľa neho až jeden a štvrť milióna eur presmeruje kraj z poloprázdnych budov do rozvoja vzdelávania. „S touto ambíciou sme pristúpili aj k zrušeniu dvoch školských hospodárstiev a dvoch škôl v prírode, s ktorými máme ďalšie rozvojové plány. Pristupujeme tiež k zrušeniu jednej obchodnej akadémie a spojeniu ôsmich škôl do štyroch, i zaradeniu jazykovej školy pod gymnázium,“ doplnil Viskupič.

Rušenie hospodárstiev

Poslanci schválili návrhy na zrušenie školských hospodárstiev v Piešťanoch a Trnave, ako aj zrušenie škôl v prírode v Dobrej Vode a Moravskom Svätom Jáne. „Dôvodom rušenia škôl v prírode, ktoré prebehne k 30. júnu 2021, je nízky záujem detí z nášho kraja,“ vysvetlil župan.

Školské hospodárstvo v Trnave užíva podľa TTSK 323 hektarov pôdy z toho 308 ornej. Podľa župana je prežitkom doby a ruší sak 31. decembru 2020.

Momentálne slúži žiakom Strednej odbornej školy (SOŠ) poľnohospodárstva a služieb na vidieku a iných škôl, ktorí tu nadobúdajú praktické a odborné vedomosti v oblasti poľnohospodárstva so zameraním na manažment, agroturistiku a veterinárstvo.

Ďalšie rušenie a spájanie

V rámci racionalizácie siete škôl bol schválený návrh na zrušenie Obchodnej akadémie Hlohovec a zaradenie jazykovej školy v Dunajskej Strede pod gymnázium Ármina Vámbéryho s vyučovacím jazykom maďarským v Dunajskej Strede.

Kraj pristúpi k spájaniu ôsmich škôl do štyroch. Spájanie prebehne k 1. septembru 2021.

V Piešťanoch ide o Strednú odbornú školu (SOŠ) záhradnícku so SOŠ regionálneho rozvoja v Rakoviciach. „Som z rozhodnutia sklamaný. Na poslancov som apeloval, aby školu v Piešťanoch nerušili. Máme školy na Slovensku, ktoré si držíme aj s nižším počtom študentov, keďže ide o úzku špecializáciu a úzkoprofilových študentov,“ informoval primátor mesta Piešťany Peter Jančovič.

V Holíči sa spoja SOŠ Jozefa Čabelku so SOŠ obchodu a služieb. V Dunajskej Strede bude spojená SOŠ informatiky a služieb s vyučovacím jazykom maďarským (VJM) a SOŠ stavebná s VJM, ako aj Stredná športová škola s VJM a SOŠ rozvoja vidieka s VJM.

Plusy a mínusy

„Zrušenie škôl je ťažký a nepopulárny proces. Čísla však ukázali, že sú pri sebe školy s podobným zameraním a podobným učebným programom. Je zrejmé, že sa tam stráca efektivita. Rizikom je, že sa zníži konkurenčný potenciál, ale na druhej strane môžeme investovať viac financií do jednej školy,“ doplnil poslanec TTSK Martin Džačovský.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie