Ilustračný obrázok k článku Veľký PREHĽAD júnových podujatí: Lákavé akcie, ktoré zažijeme v Trnave a okolí!
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Veľký PREHĽAD júnových podujatí: Lákavé akcie, ktoré zažijeme v Trnave a okolí!

Život sa postupne opäť rozbieha aj v Malom Ríme a okolí. Trnavčania si tak môžu užiť pestrý program. Pozrite, čo sa všetko chystá!

Monika Hanigovská Rôzne
Monika Hanigovská Rôzne

Veľký PREHĽAD júnových podujatí: Lákavé akcie, ktoré zažijeme v Trnave a okolí!

Život sa postupne opäť rozbieha aj v Malom Ríme a okolí. Trnavčania si tak môžu užiť pestrý program. Pozrite, čo sa všetko chystá!

Ilustračný obrázok k článku Veľký PREHĽAD júnových podujatí: Lákavé akcie, ktoré zažijeme v Trnave a okolí!
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Otvorenie ružiarskej sezóny

5. júna, Rozárium M. H. Chotekovej – Medolandia, Dolná Krupá

Neďaleko Trnavy to krásne rozkvitlo! V Dolnej Krupej sa totiž začína sezóna ruží. Vychutnajte si slávnostné otvorenie Rozária M. H. Chotekovej.

Počas otvorenia ružiarskej sezóny bude vysadená špeciálna ruža s menom Kalbus Rose. Návštevníci sa však už teraz môžu tešiť na bohatý sprievodný program.

Rozárium v areáli Medolandia Apimed otvorí svoje brány o 10.00 hod. predpoludním. O 14.00 hod. odštartuje hudobné vystúpenie a slávnostné otvorenie ružiarskej sezóny začne o 15.00 hod.

Deti do 10 rokov majú vstup na slávnostné otvorenie sezóny bezplatný. Študenti, žiaci, seniori a ZŤP získajú vstupenku za 1 euro. Lístok pre dospelých návštevníkov stojí 2 eurá. Informuje o tom Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj.

Objavte knižné skvosty

do 31. marca 2023, Západoslovenské múzeum v Trnave

Ste milovníkom histórie a kníh? Potom si nenechajte ujsť výstavu s názvom Sedemnáste storočie slovom a obrazom: Staré tlače z historickej knižnice ZsM.

Na objaviteľov čaká viac ako 500 starých a vzácnych tlačí zo 17. storočia. Nechajte svoje oči popásť napríklad na nádherne ilustrovanej knihe o Číne. No možno vás zaujme aj známe historické dielo s názvom Dejiny Uhorska od Antonia Bonfiniho.

Ako informuje portál cestovného ruchu pre Trnavu a okolie, výstava je sprístupnená bez vernisáže. Vychutnať si ju môžete až do 31. marca 2023.

Detský svet

do 31. decembra 2024, Západoslovenské múzeum v Trnave

Bude sa na čo pozerať! Západoslovenské múzeum v Trnave pripravilo zaujímavú výstavu pre malých aj veľkých.

Projekt mapuje hry a detské aktivity za asi 120 rokov (od šesťdesiatych rokov 19. storočia asi po osemdesiate roky 20. storočia). Doprajte si bohatú zbierku detských aktivít. Výstava je rozdelená do niekoľkých tém.

Nájdete v nej nielen fotografický materiál s tematikou detí a hier. Vo vitrínach zaujmú hračky, učebné pomôcky a veci súvisiace so školou, najobľúbenejšie sladkosti a veľa ďalšieho. Počas výstavy sa môžu návštevníci zapojiť do kreslenia, písania, skladania i hádania.

Veľryba Gréta

6. júna, 13. júla vždy o 16.00 hod., Divadlo Jána Palárika, Trnava

Skočte si do trnavského divadla. Možno vás upúta rozprávka o veľrybe Gréte. O čom je? Gréta je najlepšia speváčka pod morskou hladinou. Jej koncerty sú pre všetky morské živočíchy vždy veľkou udalosťou. Jedného dňa, len čo sa Gréta zobudí, s hrôzou zistí, že zo seba nedokáže vydať žiaden zvuk. Jej krásny hlas je preč. Ako to je ďalej? To sa dozviete v divadle.

Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladni divadla počas pokladničných hodín alebo hodinu pred predstavením. A to v pondelok až piatok v čase: od 9.00 hod. do 12.30 hod. a od 14.00 hod. do 16.30 hod.

Pokladňu môžete kontaktovať aj telefonicky na 033/5511 25 alebo emailom na pokladna@djp.sk. Informuje o tom Divadlo Jána Palárika.

Miki Skuta & Danubius Octet Singers

26. júna, Reformovaný kostol, Šamorín

V júni si prídu na svoje i nadšenci klasickej hudby. Mužské spevácke okteto Danubius Octet Singers pod vedením dirigenta Daniela Simandla sa predstaví v netradičnej spolupráci s významným multiinštrumen­talistom Mikim Skutom.

Vychutnajte si dielo Requiem od Orlanda di Lassa. Vstup je voľný, no dobrovoľný príspevok vítaný.

Svadobné šaty

Do 15. novembra 2021, Západoslovenské múzeum v Trnave

Nenechajte si ujsť ani nádhernú výstavu ako z iného sveta! Pozrite si kolekciu 38 svadobných šiat zo súkromnej zbierky vyštudovanej etnologičky a vášnivej zberateľky Jany Mládek Rajniakovej. Najstaršie sú z roku 1943.

„Najstaršie vystavené svadobné šaty pochádzajú z Košíc a ich nositeľka pani Jurčová sa v nich vydávala v roku 1947. Zaujímavosťou sú aj viacgeneračné šaty, v ktorých sa vydávala matka a neskôr dcéra,“ informuje o tom portál cestovného ruchu pre Trnavu a okolie.

Dnes vám hráme v zlatom ráme

do 23. júla, Mestská knižnica mesta Piešťany

Vráťte sa do detstva a doprajte si svet zázrakov a rozprávok. No podujatie najviac poteší najmenších! Tamojšia knižnica pripravila výstavu tradičných drevených marionet.

Piešťanské informačné centrum o tom, že súčasťou výstavy sú sprievodné podujatia: komentované prehliadky, kreatívne dielne, divadelné predstavenia a ďalšie podujatia. V prípade záujmu o podujatie kontaktujte kultura@kniznica.sk.

Aktuálne a zaujímavé správy z nášho mesta:

Ach tie ženy, ach tí muži

4. júna, 5. júna vždy o 19.00 hod., Divadlo Jána Palárika, Trnava

V júni si vychutnáme aj „divadelnú nádielku“. Komédia s názvom Ach tie ženy, ach tí muži vyčarí každému úsmev na tvári.

Jedna noc, jeden deň, jeden dom a dva manželské páry. Pozrite si kolotoč kongeniálnych komických kotrmelcov z pera najlepšieho svetového komediografa Georgesa Feydeaua!

Zlomatka

17. júna, 18. júna a 19. júna o 19.00 hod., Divadlo Jána Palárika, Trnava

Nemáte ešte divadla dosť? Možno vás zaujme dramatické dielo s názvom Zlomatka. V malebnom Neapole v skromnom byte žije krajčírka Anna. Anna je jednoduchá žena v stredných rokov. Žije sama, odkedy jej jediný syn Diego odišiel na štúdiá do Ríma. Anna vedie pokojný život. Rada varí, chodí do kostola, vedie dlhé telefonáty so svojimi kamarátkami… Všetko sa zmení jedného dňa, keď sa Diego vráti domov a oznámi jej tajomstvo, ktoré sa mu pred mamou darilo roky skrývať.

Inscenáciu Zlomatka režírovala v trnavskom divadle významná maďarská režisérka a herečka Enikő Eszenyi. Pozor, predstavenie Zlomatka sa 17. júna uskutoční o 10.00 hod. a 19.00 hod.

12 skalických pamiatok

počas víkendu od 10.00 do 18.00 hod., Skalica

Slobodné kráľovské mesto má čo ponúknuť. Užite si 12 pamiatok spolu s odborným výkladom. Lákavú prehliadku mesto odštartovalo už 15. mája. Vychutnať si ju môžete počas tohto víkendu.

Ako informuje o tom organizátor, sprevádzanie funguje na základne tzv. turistického pasu, ktorý si zakúpite v Turistickej informačnej kancelárii (TIK Skalica). Tá je otvorená cez víkend v čase od 10:00 do 18:00 hod.

Na malého alebo veľkého objaviteľa čaká rotunda sv. Juraja, františkánsky kostol Sedembolestnej Panny Márie a kláštor, Dom kultúry, farský kostol sv. Michala Archanjela a veža kostola, jezuitský kostol sv. Františka Xaverského, Ľadovňa, Mlyn bratov Pilárikových, evanjelický kostol, kostol Najsvätejšej Trojice a kláštor milosrdných bratov, expozícia kníhtlače. To všetko zažijete prostredníctvom jednotného turistického pasu.

Cena Turistického pasu: dospelí 4,50 eura, deti (6–12 rokov), seniori, ZŤP 1,50 eura deti do 6 rokov zdarma.

Prehliadky Malého Ríma

Trnava, Trojičné námestie podujatie len na rezerváciu

Chcete spoznať Trnavu viac? Radnica pripravila individuálne prehliadky nášho mesta. „Vytvorili sme niekoľko tém navyše, ktoré môžete využiť nielen so svojou rodinou či blízkymi priateľmi, ale aj s deťmi,“ informuje o tom Región Trnava na svojom webe.

Vybrať si môžete z nasledovných tém: Univerzitná Trnava, Trnava ako slobodné kráľovské mesto, Trnava počas stredoveku, pričom v ponuke je aj prehliadka pre rodiny s deťmi s názvom – Karner a hradby a prehliadka pre rodiny s deťmi s názvom – Radnica a historická pivnica.

V prípade záujmu odporúčame vopred kontaktovať priamo Turistické informačné centrum – Región TRNAVA (TIC). Rezervácia je nutná. Cena prehliadky pre rodinu (max. 5 osôb): 25 eur, cena prehliadky pre pár (max. 2 osoby): 15 eur.

unMUTE: SWAG ensemble

11. júna o 20.00 hod., Malý Berlín, Trnava

Užite si koncert v Malom Ríme. Ako informujú organizátori podujatia, SWAG ensemble tvoria skúsení hudobníci, ktorí sa v spoločnom projekte venujú voľným hudobným improvizáciám. Každý koncert je unikátny a bez vymedzeného žánrového ohraničenia. Cena vstupenky: 7 eur.

Ekofest

19. júna od 10 hod., Záhrady Západoslovenského múzea v Trnave

Je tu 13. ročník Ekofestu! Pozor, tento rok sa uskutoční na novom mieste – a to v záhradách Západoslovenského múzea. Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý program.

Účinkujúci: Bullet Holes, Sematam, King Shaolin, Karpina, Bijouterrier, Vidiek, Iné kafe, Smola a Hrušky, Los Brados, Detské predstavenie Malina Jam.

Cena vstupenky: 12 eur. Počet vstupeniek bude z dôvodu protipandemických opatrení výrazne limitovaný.

Deti do 10 rokov majú vstup zdarma (vrátane 10 rokov) a to po predložení príslušného preukazu. Seniori nad 65 rokov a osoby ZŤP majú taktiež vstup zdarma.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Stalo sa doma

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín