Aktualizované Správy

Koronavírusom sa nakazili zamestnanci firmy, ktorá vyrába bagety! Vyše 20 ľudí je v karanténe

Spolu 24 pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 zachytil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Galante u pracovníkov spoločnosti, vyrábajúcej plnené bagety a sendviče.

Ilustračný obrázok k článku Koronavírusom sa nakazili zamestnanci firmy, ktorá vyrába bagety! Vyše 20 ľudí je v karanténe
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Spoločnosť v Sládkovičove po minulotýždňovom zistení kontaktov pozitívnych osôb medzi pracovníkmi dala otestovať viac ako 500 svojich zamestnancov. Regionálna hygienička Iveta Šuleková predpokladá, že počet infikovaných sa môže zvýšiť.

Pátranie po kontaktoch

„Testovanie sa uskutočnilo v pondelok (10. 8.) a utorok (11. 8.), máme iba priebežné výsledky. V súčasnosti vyhľadávame osoby, ktoré prišli s infikovanými do kontaktu,“ uviedla Šuleková.

Ide aj o zamestnancov ubytovaných na ubytovni.

Spoločnosť podľa hygieničky prijala náležité opatrenia. Spoločnosť Fekollini uviedla, že vyjadrenie k situácii poskytne po získaní kompletných výsledkov z testov. Pozitívni zamestnanci sú v karanténe.

Karanténa

Spoločnosť garantuje, že jej potravinové výrobky vyrábajú len zamestnanci s negatívnym výsledkom testu na COVID-19, ktorí neboli v úzkom kontakte s pozitívne testovanými osobami.

„Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu na Slovensku a nakoľko naša spoločnosť so sídlom v Sládkovičove v okrese Galanta zamestnáva aj externých pracovníkov, sme sa rozhodli z vlastnej iniciatívy a na vlastné náklady otestovať všetkých zamestnancov," uviedol vo vyhlásení k situácii PR manažér spoločnosti Andrej Gerstner.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Galanta umiestnil infikovaných spolu s ich úzkymi kontaktmi do povinnej izolácie.

Gerstner dodal, že podľa oficiálneho vyhlásenia Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín neexistuje dôkaz, že by potraviny v súvislosti s COVID-19 predstavovali pre verejnosť nejaké riziko. Za hlavný spôsob prenosu sa považuje prenos z človeka na človeka, najmä prostredníctvom respiračných kvapôčok, ktoré infikované osoby vypúšťajú kýchaním, kašľaním alebo vydychovaním.

„To, že vírus je schopný prežívať určitý čas na rôznych povrchoch, neznamená, že je aj možné, aby sa človek prostredníctvom takýchto povrchov nakazil. Vzhľadom k zavedenému systému analýzy rizika a stanovenia kritických kontrolných bodov (HACCP) v našej firme a striktnému dodržiavaniu správnej výrobnej praxe a hygienických zásad osobnej hygieny pracovníkov je pravdepodobnosť prenosu nákazy potravinami minimálna,“ doplnil Gerstner.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM