Správy

ZÁKAZ napúšťania bazénov! Obce pri Trnave bojujú s NEDOSTATKOM vody

V regióne Trnavy obyvatelia troch obcí aktuálne pocítili problémy s dodávkou vody z dôvodu klimatickej zmeny a zníženiu výdatnosti prameňov.

Ilustračný obrázok k článku ZÁKAZ napúšťania bazénov! Obce pri Trnave bojujú s NEDOSTATKOM vody
Zdroj: pixabay.com

Trnavská vodárenská spoločnosť (TAVOS) v uplynulom týždni podľa riaditeľa Vladimíra Púčika riešila nedostatok v Smoleniciach, Dolnom Lopašove a Lošonci pri Trnave.

Menej vody v prameni

Ako uviedol Púčik, v lete počas horúcich a najmä suchých dní ľudia míňajú viac pitnej vody ako zvyčajne, okrem hygieny a varenia aj na záhrady, trávnaté plochy, napúšťajú bazény a umývajú autá.

TAVOS sa obrátil na občanov s informáciou, v ktorej uvádza, že dôsledku nepriaznivej klimatickej zmeny dochádza k dlhodobému poklesu výdatnosti prameňa Stok II, a to z pôvodne povoleného odberného množstva 6 litrov za sekundu (l/s) na súčasných 3 – 3,50 l/s, ktorý je prakticky jediným vodným zdrojom na dotovanie verejného vodovodu. Pre potreby počas teplých dní disponibilné množstvo pitnej vody z prameňa nepostačuje, tento deficit následne spôsobuje aj pokles prevádzkového tlaku vody v potrubí. TAVOS vyzval občanov dodržiavať odberovú disciplínu.

Prečítajte si tiež

Zákaz napúšťania bazénov

Obce vydali zákaz zavlažovania záhrad a trávnikov, napúšťanie bazénov z obecného vodovodu.

Nedostatok vody TAVOS riešil pristavením cisterien. „Urobili sme kontroly, k úniku vody na našich potrubiach nedochádza,“ uviedol Púčik pre TASR. Realizovali opatrenia, aby bolo zásobovanie vodou k odberateľom plynulé, naplnili akumulačné nádrže dostatkom vody pre prípad nižšieho prítoku z prameňov. TAVOS podľa slov riaditeľa bude robiť aj nové vrty pre studne. Iné obce ani krajské mesto Trnava podľa Púčika nateraz nedostatkom zásobovania vodou nie sú ohrozené.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM