Aktualizované BTW Správy

Jaskyňa Driny čelí poklesu záujmu turistov, navštívili ju ľudia z ministerstva

Zástupcovia Ministerstva dopravy a výstavby SR v stredu 8. júla navštívili jaskyňu Driny v trnavskom okrese.

Ilustračný obrázok k článku Jaskyňa Driny čelí poklesu záujmu turistov, navštívili ju ľudia z ministerstva
Zdroj: Trnava Tourism

Ako mnohé ďalšie slovenské atrakcie, aj jaskyňa Driny čelí poklesu návštevnosti. Práve o počet turistov sa zaujímali štátna tajomníčka rezortu Katarína Bruncková a generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu MDV Radúz Dula.

Po stretnutí s riaditeľom Správy slovenských jaskýň Jánom Zuskinom, starostom Smoleníc Antonom Chrvalom a podpredsedom Trnavského samosprávneho kraja Marekom Neštickým konštatovali, že návštevnosť jaskyne za posledných 10 rokov stúpala, tento rok však výrazne poklesla.

Vlani jaskyňu Driny navštívilo takmer 37.000 turistov, tento rok však prichýlila len necelých 1300 návštevníkov.

„My si uvedomujeme, že tento klesajúci počet má potom negatívny finančný vplyv na schopnosť správcov jaskýň investovať finančné zdroje do ochrany a do správy týchto jaskýň,“ uviedla Bruncková.

Návštevnosť síce stúpa, ale na tohtoročných číslach sa podpísal trojmesačný výpadok pre koronakrízu v prvom polroku 2020. „Obnovili sme návštevnosť 16. júna. Prvý týždeň sme mali 30 % stavu z minulého roka rovnakého času, druhý týždeň otvorenia sme mali 38 % a tretí týždeň sme dosiahli 48 %,“ dodal Zuskin.

Slovensko má 7100 jaskýň, z nich len 18 je sprístupnených verejnosti. Práve jaskyňa Driny je nazývaná aj perlou Malých Karpát, pretože je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku a zároveň je aj jednou z hlavných turistických atrakcií v našom regióne.

Kedy a za koľko

Počas leta sa pravidelné prehliadky konajú každý deň okrem pondelka v týchto časoch: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 a 17:00. Vstup pre dospelých je za 6 eur, pre deti od 6 do 15 rokov za 3 eurá a študenti a dôchodcovia zaplatia 5 eur.

Zdroj: TASR

Načo návšteva?

Cieľom rezortu dopravy je aj osobnými návštevami podporiť turistické atrakcie na celom území Slovenska, pričom za cieľ svojich návštev si vyberajú rôzne segmenty turistického ruchu. Na spropagovanie napríklad jaskýň spolupracuje rezort s oblastnými organizáciami cestovného ruchu. Ako uviedlo ministerstvo, s týmito organizáciami podpísalo 7. júla dotácie, ktoré majú financovať aj propagáciu slovenských atrakcií.

„Som presvedčený o tom, že dovolenka na Slovensku je dobrý nápad,“ uzavrel Dula s tým, že plné bratislavské letné terasy ešte nesignalizujú celkové oživenie cestovného ruchu, ubytovacie zariadenia majú stále problémy.

Rezort dopravy aktuálne pracuje na podporných opatreniach, medzi ktorými sa nachádza napríklad návrh zníženia DPH pre oblasť cestovného ruchu, či návrh na schválenie príspevku na rekreáciu.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie