Správy

Je to OFICIÁLNE: Primátor Bročka začal svoje tretie volebné obdobie

Staronový primátor Trnavy Peter Bročka zložil v pondelok na ustanovujúcom zasadnutí mestského zastupiteľstva sľub a odštartoval tak svoje tretie volebné obdobie.

Ilustračný obrázok k článku Je to OFICIÁLNE: Primátor Bročka začal svoje tretie volebné obdobie
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Sľuby zložilo aj 29 poslancov z 31-členného zastupiteľstva, kde má väčšinu jeho združenie Za lepšiu Trnavu.

Až 23 poslancov pokračuje v práci z doterajšieho volebného obdobia, osem doterajších svoje posty neobhájilo alebo nekandidovalo. V zostave je päť žien. Volebná účasť pri 52.921 oprávnených voličoch bola 41,87 percenta. Za Bročku v jesenných voľbách hlasovalo 9 665 Trnavčanov, čo bolo 44,70 percenta.

Vyzval na spoluprácu

Bročka povedal, že je v Trnave z predchádzajúceho volebného obdobia rozbehnutých veľa projektov, v ktorých budú pokračovať. Vyzval na konštruktívnu spoluprácu poslancov mesta. „V decembri nás čaká schvaľovanie rozpočtu mesta na nasledujúci rok,“ uviedol.

Trnava je podľa primátora pripravená reagovať na pripravované balíčky opatrení vlády v súvislosti s energetickou krízou. „Budeme schopní a ochotní na ne zareagovať napríklad pri záverečnom účte mesta,“ doplnil.

Prečítajte si tiež

Potvrdil, že Trnavčania budú uhrádzať „výrazne nižšie sumy“ za teplo v porovnaní s inými mestami na Slovensku, a to vďaka teplu, ktoré horúcovodom do mesta prúdi z atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Aký bude mať plat?

„V tomto ohľade je naša situácia stabilizovaná a nemám žiadne obavy,“ dodal. Trnava robí podľa Bročku aj ďalšie opatrenia, ako je inštalácia fotovoltických panelov na školy a ďalšie mestské budovy a tiež na teleso skládky komunálneho odpadu. Finančná kondícia Trnavy je podľa primátora výborná v porovnaní s inými samosprávami. Mesto aktuálne neplánuje zvyšovať miestne dane, z poplatkov má prísť k veľmi „miernej korekcii“ poplatkov za odpad.

V pracovnej časti odsúhlasili zloženie 10-člennej mestskej rady a komisií zastupiteľstva. Poslancom oprávneným zvolávať zasadnutia mestského zastupiteľstva je Marcel Krajčo. Poslanci odobrili aj preplatenie zostávajúcej dovolenky primátora za uplynulé volebné obdobie v dĺžke 39,5 dňa a určili mu s účinnosťou od 28. novembra 2022 základnú mzdu, prislúchajúcu v zmysle zákona vo výške 4 287 eur, zvýšenú na základe poslaneckého návrhu o 60 percent. Nasledujúca riadna schôdza zastupiteľstva by mala byť 13. decembra.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM