Ilustračný obrázok k článku Kolobežky vedia Trnavčanom zdvihnúť tlak: Vodiči a chodci sa musia mať na POZORE!
8
Galéria
Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Kolobežky vedia Trnavčanom zdvihnúť tlak: Vodiči a chodci sa musia mať na POZORE!

Niektorí obyvatelia Trnavy sú nespokojní a môžu za to "zelené" kolobežky. Práve pri nich sa majú totiž na pozore. Prečo je tomu tak?

Monika Hanigovská Rôzne
Monika Hanigovská Rôzne

Kolobežky vedia Trnavčanom zdvihnúť tlak: Vodiči a chodci sa musia mať na POZORE!

Niektorí obyvatelia Trnavy sú nespokojní a môžu za to "zelené" kolobežky. Práve pri nich sa majú totiž na pozore. Prečo je tomu tak?

Ilustračný obrázok k článku Kolobežky vedia Trnavčanom zdvihnúť tlak: Vodiči a chodci sa musia mať na POZORE!
8
Galéria
Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Zdieľané kolobežky sa stali súčasťou Malého Ríma. Vybrali sme do ulíc a zisťovali sme, aké skúsenosti s nimi máte. Mnohé odpovede nie sú potešujúce. Oslovili sme aj manažéra spoločnosti Bolt, ktorým spomínané kolobežky patria.

Skoro ju zrazil

Trnavčan Peter opísal situáciu, ktorá mohla skončiť veľmi tragicky. „Dvíhajú nám tlak! Pred mesiacom mi jedna slečna vbehla do cesty akurát v zákrute, len tak-tak som jej uhol! A ďalej si veselo pokračovala v ceste, vôbec nesledovala cestnú premávku,“ pričom jedným dychom dodáva, že občas má pocit, že všetci majú za nich dávať pozor a ich jedinou úlohou je, sa len tak „viesť“ alebo si užívať jazdu.

Robia starosť aj niektorým chodcom. „Jazdia rýchlo po chodníkoch… Niekoľkokrát nabrali skoro mňa aj dcérku. Najhoršie je, že ich nie je počuť a sú rýchle,“ posťažovala sa Dnes24.sk mladá mamička, ktorú sme stretli v centre mesta.

Pomáha dohovárať?

Niektorí z vás sa im snažili dohovoriť, no neúspešne. "Vidím na nich jazdiť aj deti a niekedy aj dve osoby naraz. A skúste im niečo povedať! Vysmejú vás alebo počastujú nadávkami, prinajlepšom sa tvária, že vás nepočujú,“ takúto skúsenosť má s nimi zase istá seniorka.

Ohrozovanie však nie je jediným problémom. „Je otrasné, ako sa v niektorých častiach Trnavy len tak povaľujú… V strede chodníka, priamo na parkoviskách a naposledy si to niekto odparkoval priamo pred našou prevádzkou. Postavil ju pred dvere a odišiel si. Musela som ju presúvať na iné miesto,“ spomína majiteľka prevádzky na Štefánikovej ulici.

Aj pozitíva

Našli sa aj Trnavčania, ktorí v kolobežkách vidia „veľké plus“, no pri správnom používaní. „Kolobežky sú super vec. Rýchlo sa nimi dostanete kamkoľvek chcete. Nemusíte sa prispôsobovať mestskej doprave a vyťahovať auto. Treba samozrejme dodržiavať pravidlá a sledovať chodcov. To všetko dodržiavame,“ vravia nám študenti, ktorých zároveň mrzí, že niektorí jazdci sa nevedia „zmestiť do kože“ alebo sú nepozorní.

Kto je zodpovedný?

„Podľa všeobecných obchodných podmienok spoločnosti Bolt je používanie kolobežiek povolené iba užívateľom starším ako 18 rokov. Používateľ či používateľka aplikácie Bolt sa pri jej registrácii okrem iného zaväzujú, že nedovolia používať kolobežku, ktorú oni odomkli, inej osobe. Ak tak urobia, je to porušením Všeobecných obchodných podmienok, ku ktorým sa zaviazali,“ vysvetlil nedávno pre Dnes24 Peter Mesarč, manažér spoločnosti Bolt.

Podľa manažéra spoločnosti svoj diel zodpovednosti ponesie ten, kto si kolobežku v prípade nehody požičal. „Za jazdu na kolobežke a následky spôsobené nevhodným zaobchádzaním je zodpovedný jazdec či jazdkyňa, čo je podľa Všeobecných obchodných podmienok užívateľ, ktorý kolobežku odomkol.“

Čo sa deje v Trnave a okolí?

Sú aj nehody

Trnavská polícia má s kolobežkármi skúsenosti. V júni sme vás informovali napríklad o mladom Trnavčanovi, ktorý na nej podľa polície nerešpektoval predpisy. Čo sa stalo?

Muž (28) narazil do prichádzajúceho auta, pričom došlo čelnému nárazu do prednej časti auta. „Kontakt s mužom bol taký silný, že náraz poškodil celé predné sklo vozidla,“ uviedla vtedy polícia na Facebooku.

Odkaz polície

Muži zákona zároveň upozornili na to, že kolobežkári sú taktiež účastníci cestnej premávky. „Hoci sú elektrokolobežky teraz mega „IN“ , správajte sa na nich tak, aby ste neboli po jazde na nich „ OUT alebo OFF“. Osoby na kolobežkách sú rovnako účastníci cestnej premávky a to znamená, že pre nich platí rovnako rešpektovať dopravné značenie a pravidlá v cestnej premávke,“ pripomenula trnavská polícia.

„Odporúčame používateľom hlásiť spoločnosti Bolt každú nehodu, poškodenie, zranenie, odcudzenie alebo stratu kolobežky, ako aj nesprávne použitie, akonáhle dôjde k tejto udalosti. Ak incident zahrňuje zranenie osôb, poškodenie majetku alebo odcudzenie kolobežky, používateľ musí do 24 hodín podať hlásenie na miestnom policajnom útvare,“ dodáva na záver Peter Mesarč.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Čo sa deje na Slovensku?

FOTO: Zelené kolobežky v Trnave
8
Galéria
Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín