Júlia Vargová Rôzne Správy

Letecká šou v Piešťanoch: Festival letectva sľubuje nezabudnuteľný víkend

Začiatkom mája otvorí Festival letectva Piešťany brány piešťanského letiska. Organizátori sľubujú dva dni neopakovateľných zážitkov vo vzduchu i na zemi.

Zdroj: YouTube.com

Prvý májový víkend, 4. a 5. mája, nájdete na piešťanskom letisku spojenie leteckej šou, spomienok na život generála Milana Rastislava Štefánika a najväčšej festivalovej detskej zóny na Slovensku. Informoval o tom Dušan Hein, hovorca Festivalu letectva Piešťany 2019. Festival by mal priniesť veľkolepú zábavu pre všetky vekové kategórie.

Podujatie bude podľa organizátorov zároveň súčasťou oficiálnej celoštátnej pietnej spomienky na jednu z najvýznamnejších postáv našich dejín, generála Štefánika. „V tomto roku si totiž pripomíname presne sto rokov od jeho nedokončeného príletu do rodnej zeme. Hold tejto osobnosti vzdajú leteckí hostia z krajín, kde Štefánik pôsobil – z Francúzska, Talianska, Českej republiky a zo Slovenska,“ informujú organizátori festivalu.

Festival láka vystúpenia špičkových akrobatických pilotov a skupín. „Displej tím Baltic Bees z Lotyšska predvedie akrobatické manévre šestice lietadiel L-39 Albatros v charakteristickej žlto-modrej kamufláži,“ informuje organizačný tím. „Z Českej republiky priletí ukázať svoje majstrovstvo The Flying Bulls Aerobatic Team. Ďalšími hviezdami skupinovej akrobacie budú švajčiarski P-3 Flyers, ktorí predvedú svoje umenie na dnes už historických lietadlách Pilatus P-3. Piešťanskú oblohu vymaľujú aj slovenskí Očovskí Bačovia,“ ozrejmuje, a dodáva, že sólo manévre najvyššej úrovne predvedie na piešťanskom nebi hneď dvojica pilotov.

Jedným z avizovaných pilotov bude Zoltán Veres, žijúca legenda vysokej pilotáže. Tiež sa predstaví šampión a majster sveta adrenalínových pretekov Red Bull Air Race Martin Šonka. „Divákom predvediem vystúpenie, ktoré je postavené na súťažnej freestylovej zostave. Ale kým na súťaži lietame len štyri minúty, v Piešťanoch to bude dvanásťminútová show a pokúsim sa ukázať všetko, čo moje Extra 300 SR dokáže,“ hovorí.

Milovníkov leteckej histórie potešia stroje, ktoré pomohli k ukončeniu celosvetového konfliktu. „Kým majestátny P-51 D Mustang sa predvedie v plnej kráse na májovej oblohe, štíhle krivky Supermarine Spitfire si budú môcť návštevníci dokonale vyobzerať na zemi,“ lákajú organizátori. „A nebude to len tak hocijaký kus, ale maketa stíhačky, na ktorej Otto Smik, slovenské eso RAF, bojovalo za slobodu Británie. K historickým skvostom sa pridajú aj lietadlá MiG-15 a Yak-3,“ dodávajú.

Podľa informácií z festivalu je výnimočný letový program len polovicou bohatej ponuky piešťanského leteckého sviatku. Na rozsiahlej ploche letiska čaká návštevníkov unikátna expozícia Vojenského historického múzea, Detský festival a detská zóna. „Sport Kids Academy ponúkne rôzne druhy športov, zóna cirkusu zas otestuje žonglovanie či vzdušnú akrobaciu všetkých malých záujemcov,“ predstavujú program pre najmenších. Príde aj Kúzelník Peter Šesták so Šašom Jarom, Paci Pac a Fíha Tralala so skupinou Baby Band. „Presne 400 metrov štvorcových letiska zaplavia v rámci Festivalu letectva aj herné konzoly Xbox,“ dodávajú organizátori.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM