Správy

Mesto dá postaviť lávku v Kamennom Mlyne: Náklady môžu prerásť milión eur

Vďaka novej lávke budú môcť chodci, ale aj cyklisti bezpečnejšie prejsť až do Bieleho Kostola a nazad. Mesto vyhlásilo súťaž na dodávateľa prác.

Ilustračný obrázok k článku Mesto dá postaviť lávku v Kamennom Mlyne: Náklady môžu prerásť milión eur
5
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Mesto Trnava vyhlásilo verejnú súťaž na dodávateľa stavby lávky pre chodcov a cyklistov na Kamennej ceste. Predpokladaná cena stavby je 1 094 179,25 eura a financovaná má byť s podporou eurofondov.

Termín na jej realizáciu je desať mesiacov od začiatku prác.

Výrub stromov

Lávka nadviaže na jestvujúci cyklochodník a dokončí prepojenie od Vodárne až po Biely Kostol. Pred začiatkom stavby sa musí uskutočniť výrub náletových stromov, ktoré narúšajú stabilitu hrádze.

„Chránená krajinná oblasť Malé Karpaty potvrdila, že tieto výruby nebudú mať vplyv na Chránené vtáčie územie Úľanskú mokraď, lebo od miesta realizácie projektu je vzdialené tri kilometre a tristo metrov. Navyše, súčasťou projektu je aj náhradná výsadba s druhovou skladbou typickou pre lokalitu Kamenného mlyna,“ uviedlo mesto.

Nová lávka

Trasa lávky povedie po násype k jestvujúcej hrádzi v priestore Horného rybníka. Popri ňom klesne približne o jeden meter, aby mohli mať návštevníci bližší kontakt s vodnou plochou.

Tam budú aj odpočívadlá s brehmi vysadenými zmesou vlhkomilných kvitnúcich rastlín, ako sú napríklad žlté kosatce, túžobníky, záružlie, nezábudky, škripiny, mäta, vrbica a iné.

Prečítajte si tiež

Viac zelene

Zátišie okolo odpočívadiel vytvorí výsadba vŕb a svíbov s purpurovými a jasnočervenými konármi, ktoré efektne vyzerajú aj v zime. „Dominantami výsadby budú odrastené topole čierne, jasene, bresty a jelše, ktoré zatienia trasu, spevnia koreňmi brehy a znesú aj dočasné zaplavenie. Trávnaté plochy budú osiate zmesami s prídavkom kvitnúcich bylín,“ doplnilo mesto.

Na západnej strane Horného rybníka má trasa križovať jestvujúcu komunikáciu smerom na Biely Kostol a pred hranicou katastrálneho územia Trnavy sa skončí.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy

V OBRAZOCH: Kamenný mlyn v Trnave
5
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM