Správy

Mesto zachraňuje dve vzácne lipy: Ich vek sa odhaduje na STOVKY rokov

V Parku pri Kalvárii sa do práce pustili arboristi. Zachraňujú stromy, ktoré môžu mať aj viac ako 500 rokov.

Ilustračný obrázok k článku Mesto zachraňuje dve vzácne lipy: Ich vek sa odhaduje na STOVKY rokov
Foto: Peter Bestvina / Zdroj: Mesto Trnava

Arboristi v tomto období vykonávajú v Trnave kontrolu stavu drevín a zásahy na viacerých lokalitách.

Storočné stromy

V parku pri kalvárii sa venujú záchrane dvoch líp veľkolistých, ktorých vek sa odhaduje na 200 až 570 rokov a sú zapísané v štátnom zozname chránených stromov. Informuje o tom mesto na svojom webe.

Oba stromy majú obvod kmeňa presahujúci päť metrov, jedna lipa je vysoká 15 a druhá 10 metrov. Vitálne sú obe, a to aj napriek tomu, že jedna je z veľkej časti dutá a korunu jej drží len úzky pás živých pletív kmeňa. Druhá má kmeň s takmer uzavretým obvodom, no s jedným prerušením a viacerými dierami.

Prečítajte si tiež

Predĺženie životnosti

„Všetky opatrenia robíme s cieľom predĺženia životnosti,“ informoval Martin Šikula z referátu správy zelene na Mestskom úrade v Trnave. V prvej fáze urobili orezy a odľahčenie koruny. Aktuálne robia zmeny väzieb, železných lán, reťazí a obručí, ktoré majú strom spevňovať.

„Staré väzby boli vykonané neodborne, zarezávali sa do dreva. Tentoraz dávame nové šetrné, ktoré nebudú strom poškodzovať,“ doplnil Šikula.

Návrh na ochranu stromov mesto konzultovalo s Krajským pamiatkovým úradom Trnava, arboristami a Štátnou ochranou prírody SR. Návrh ich ochrany počíta s každoročnou preventívnou prehliadkou, ako aj s kontrolou po každom extrémnom výkyve počasia.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM