BTW Kultúra Správy

Očakávania sú veľké! Aká bude hra Záhada mocného opasku?

Od júla v Trnave štartuje interaktívna GPS hra Mocný opasok, ktorá zábavným spôsobom a cez moderné technológie priblíži históriu mesta.

Ilustračný obrázok k článku Očakávania sú veľké! Aká bude hra Záhada mocného opasku?
4
Galéria

Princíp hry má byť veľmi jednoduchý. Nebude potrebné nič inštalovať, či sťahovať aplikáciu. Mocný opasok sa bude spúšťať online cez stránku www.hradby.trnava.sk a hra by mala bežať na každom smartfóne. Stačí len pripojenie na internet, plnú baterku v mobile a pohodlné topánky, keďže hra sa odohráva priamo v historickom centre mesta.

Hra bude sledovať GPS polohu hráčov presúvajúcich sa zo stanoviska na stanovisko. Tam budú plniť úlohy, ktoré im zadajú postavy v hre.

Sochy na hradbách prichádzajú z rôznych storočí, ale všetky spojí jeden príbeh a jeden stratený kľúč. Je to kľúč od Dolnej brány, ktorý stratil mestský vrátnik Portarius pri svojej rannej ceste do práce.

Úlohou hráčov je kľúč nájsť skôr ako do Trnavy pricvála jeden z najväčších pánov Uhorska – kráľ Ľudovít z Anjou.

Cesta ku kľúču bude dobrodružná, ale zvládnu ju aj deti, ktoré budú riešiť drobné úlohy, hádanky, chodiť, a dokonca aj utekať. Popri zážitkovom objavovaní zistia mnohé zaujímavosti o výstavbe hradieb, rozmachu kráľovského mesta, požiaroch aj dobýjaní Trnavy vojskami, napríklad aj akou fintou sa husitskí vojaci prešmykli do mesta.

„Kto stratený kľúč nájde, získa odmenu. Pre všetkých, ktorí sa na konci preukážu kráľovským odznakom, sme vymysleli originálne prekvapenie, ale viac prezradíme až keď sa hra spustí“ , dopĺňa Peter Cagala zo Správy športových a kultúrnych zariadení Trnava, ktorý spolu s veľkým realizačným tímom na hre pracuje už viac ako rok.

Foto: Matúš Koprda

Pýtali sme sa za vás

Práve jeho sme vyspovedali, aby sme sa o hre ešte pred spustením dozvedeli čo najviac.

Koľko času budú hráči potrebovať na dokončenie hry?

60–90 minút v detskom tempe, dospelí ju zvládnu aj rýchlejšie

Zabaví sa pri nej aj jednotlivec, alebo je hra určená skôr skupinám?

Hra je najmä o objavovaní Trnavy a neobsahuje kolektívne úlohy. Každý si môže svoj malý stredoveký okruh Trnavou prejsť úplne sám. Vynikajúce je to, že celý príbeh načítal Kamil Mikulčík, takže ak sa hru chystá zažiť jeden človek, odporúčame pribaliť si na cestu slúchadlá a pustiť si hru do ucha. Budete mať pocit, že ste priamou súčasťou deja, lebo Kamil Mikulčík rozpráva príbeh veľmi autenticky a dodáva celej hre špecifickú komornú atmosféru.

Aj v skupinkách má hra Mocný opasok svoje čaro v zmysle zdieľania si dojmov, utužovania vzťahov rodiny a spoločného zážitku. Jeden člen výpravy môže napríklad čítať príbeh, úlohy a ďalší členovia výpravy sledovať cestu.

Odnesú si hráči okrem zážitku z hry aj niečo iné?

Väčšina sôch bude umiestnených na vysokej ochodzi hradieb, ale pri dvoch súsošiach si môžu hráči spraviť aj selfiečka, lebo ich nainštalujeme na kontaktnú vzdialenosť. Najmä mestký vrátnik Portarius sa selfíčkuje veľmi rád.

Na konci hry hráčov čaká drobná odmena od Mesta Trnava, ktorá poteší nielen deti. O tom čoskoro prezradíme viac.

Bude hra len sezónnou záležitosťou?

Nie, mala by byť dostupná celoročne.

Bude možné časom hru rozširovať či iným spôsobom nadstavovať?

Určite by sme hru radi updatovali, doplnili, ale to je otázka až budúceho roka.

Aký je zámer mesta s touto hrou? Čo si od nej sľubuje?

Prvotnou snahou bolo oživenie hradieb, ktoré sú často vnímané „len“ ako kulisa Trnavy. Hľadali sme spôsob, aj formu, aby bolo oživenie moderné a chytilo nielen dospelých, ale aj súčasné deti. Preto sme sa rozhodli do procesu vtiahnuť aj technológie. Deti potrebujú jazyk, ktorému rozumejú a baví ich. Jedine tak môžeme u nich prebudiť záujem o históriu mesta, v ktorom žijú.

Veríme, že hra o Mocnom opasku bude príjemným multimediálnym zážitkom pre celú rodinu – že spojí výlet po Trnave s objavovaním histórie, s návštevou pekných zákutí, s kávou či zmrzlinou, a že trnavské hradby opäť nachvíľu zažijú časy dávnej slávy.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie