Klaudia Goncalves Rôzne Správy

Ježiškova továreň je definitívne preč: Na jej mieste vyrastie polyfunkčný objekt, FOTO

Internet zaplavili búrlivé reakcie na zbúranie dielne podniku Rozvoj, kde sa v minulosti vyrábali sklenené vianočné ozdoby exportované do celého sveta. Čo na mieste "Ježiškovej továrne" vyrastie? Spýtali sme sa vlastníka.

Ilustračný obrázok k článku Ježiškova továreň je definitívne preč: Na jej mieste vyrastie polyfunkčný objekt, FOTO
4
Galéria
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk , DAIFEL FINANCE II, a.s.

Nielen starší Hlohovčania si určite spomínajú na krásne sklenené ozdoby z miestnej dielne Rozvoj. Keďže to boli prevažne vianočné gule a iné fúkané vianočné dekorácie, továreň dostala u miestnych pomenovanie Ježiškova fabrika. Uchytila sa do takej miery, že výrobky z nej boli vyvážané do zahraničia.

Továreň zanikla v roku 2002, odvtedy budova v správe súkromného majiteľa chátrala. Súčasným vlastníkom je firma DAIFEL FINANCE II, a.s. O investičnom zámere, ako aj dôvodoch k zbúraniu nehnuteľnosti viac prezradil projektový manažér Martin Brestovanský.

Rekonštrukcia neprichádzala do úvahy

„Keďže rekonštrukcia nehnuteľnosti neprichádzala do úvahy, vzhľadom na stavebno-technický stav budovy a stavba vzhľadom na svoje pôvodné rozmery už nespĺňala nároky "dnešnej doby“, či už rozmerovo, dispozične, kvalitou materiálov použitých na jej výstavbu v čase jej vzniku, požiadali sme kompetentné úrady o povolenie k jej zbúraniu. Napriek tomu, že sa jednalo iba o stavbu v pamiatkovej zóne a nie o kultúrnu pamiatku, za ktorú nikdy vyhlásená nebola, vybaviť povolenie trvalo cca 2 roky," vysvetľuje Brestovanský.

Stavba bola následne zbúraná v zmysle právoplatne vydaných rozhodnutí na odstránenie stavby, vydaných odborom výstavby MsÚ Hlohovec, so súhlasnými záväznými stanoviskami Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Bratislava.

Polyfunkčný objekt

Investor plánuje na pozemku pod bývalou Ježiškovou továrňou postaviť stavbu, ktorá do daného územia doslova „zapadne“ a nebude narúšať historické okolie. „Nebude sa jednať o supermodernú výškovú presklenú budovu, samotná projektová dokumentácia, či už pre stavebné povolenie a následne realizačný projekt budú spracované v súlade s platným územným plánom mesta Hlohovec, ako aj v zmysle všetkých záväzných stanovísk všetkých dotknutých účastníkov konania, hlavne KPÚ TT,“ uviedol Brestovanský a upresnil, že na mieste vyrastie polyfunkčný objekt, kde sa na 1. PP budú nachádzať podzemné garáže s predpokladaným počtom parkovacích miest cca 40 státí, na 1. nadzemnom podlaží bude priestor pre obchod a služby o rozlohe cca 1400m2, na 2. nadzemnom podlaží a v podkroví chce investor realizovať bytové jednotky.

Najskôr archeologický výskum

V zmysle rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu v Trnave bol okrem iných pripomienok nariadený aj archeologický výskum. „Výskum bude zrealizovaný oprávnenou organizáciou ešte pred samotným začiatkom stavebných prác, ktoré sú predbežne stanovené na prvý 1/4 r. 2021,“ informoval Brestovanský. „Na KPÚ TT ako ja na MsÚ HC boli podané žiadosti o vyjadrenie sa k architektonickej štúdii, pričom sme už obdržali aj vyjadrenia s pripomienkami s ktorými sa musíme teraz vysporiadať, záverom všetkého bude vypracovanie finálnej verzie architektonickej štúdie, ktorá bude v ďalšom stupni slúžiť ako podklad pre vydanie územného rozhodnutia v územnom konaní na odbore výstavby MsÚ HC,“ priblížil najbližšie kroky investora Brestovanský.

Ak ste zvedaví, ako bude nový polyfunkčný objekt vyzerať, nahliadnite do našej fotogalérie.

Ježiškova továreň je definitívne preč: Na jej mieste vyrastie polyfunkčný objekt
4
Galéria
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk , DAIFEL FINANCE II, a.s.
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM