Monika Hanigovská Správy

Pekný výlet máte zaručený: Dedina neďaleko Trnavy ukrýva plno zaujímavostí

Neďaleko Trnavy leží dedina, ktorá ukrýva všakovaké zaujímavosti. Tie môžete vidieť na vlastné oči. O pekný výlet budete mať postarané.

Ilustračný obrázok k článku Pekný výlet máte zaručený: Dedina neďaleko Trnavy ukrýva plno zaujímavostí
Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Neďaleko od Trnavy sa nachádza obec Cerová. Tá ponúka rôzne zaujímavosti. Cesta do Cerovej trvá z Trnavy len približne 35 minút. Objavovať jej čaro zaberie podstatne viac času. Čo v nej môžete zažiť?

Rozhľadňa

7-metrová rozhľadňa dominuje v rovinatom pásme v nadmorskej výške 460 metrov. Betónové tvárnice tvoria vežu, ktorá návštevníkom ako na dlani ponúka krajinnú rozmanitú scenériu severnej časti Záhorskej nížiny, ale tiež najvyšší vrch malých Karpát, Záruby.

Na východnej strane sa rozprestiera Hlohovec, Zobora a Považský Inovec. Na severnej časti je vidieť týčiť sa Mohylu Milana Rastislava Štefánika. Za pekný pohľad stojí aj výhľad na obec Jablononicu, Hlboké, Osuské, Smrdáky a Štefanov. Rozhľadňa bola spolufinancovaná z prostriedkov EÚ a bola slávnostne otvorená pred 7. rokmi pri Majstrovstvách sveta v púšťaní šarkanov.

Prvá veterná elektráreň na Slovensku

Za rozhľadňou sa nachádza veterná elektráreň postavená v roku 2003. A tá je vskutku zaujímavá tiež. Obec Cerová sa totiž právom hrdí vôbec prvou veternou elektrárňou na Slovensku.

Nájsť kolosálnu elektráreň nie je vôbec náročné, pre svoju veľkosť vytŕča už zdiaľky. Nachádza sa niekoľko desiatkov metrov od rozhľadne Rozbehy.

Zrúcanina Korlátko

Hrad sa datuje do 13. storočia. Svojimi kamennými múrmi statočne chránil západné hranice Uhorska. Pomenovanie Korlátko vzniklo skomolením. Pravdepodobne menom stavebníka sa obranný hrad nazval Konrádový kameň. Názov bol pre ľudí zrejme pridlhý. Vznikol Korlát a neskôr pridaním maďarského „kö“ vzniklo dnešné Korlátkö. Hrad začal chradnúť v 18. storočí, kedy sa jeho majitelia presťahovali. Dnes spája turistov ale aj miestne legendy. Milovníkov hradov, zvedavé deti aj fotografov vyláka každoročne Korlátko do svojich kamenných mohutných útrob.

„Dostali sme úlohu nafotiť hrad. Sú tú zaujímavé kulisy. Páči sa mi tu“ povedal nám senický fotograf Tomáš, keď sme túto lokalitu navštívili. Ruch na mieste dotvárali nielen návštevníci, ale aj skupinka pracujúcich mužov, ktorí vykonávajú opravy na hrade. "Práve robíme na strednom rade. Domurovávame stenu medzi dvoma piliermi, v minulom roku sa domurovávala jedna stena, teraz druhá stena, takže múr bude kompaktný. Aby sa teda nezrútil, lebo hrozilo, že tá stredná časť sa zrúti. My práve robíme klenbu nad okienkom, ktorú sme zrekonštruovali,“ prezradil Martin Slezák, vedúci stavebných prác.

Turisti aj rybári si prídu na svoje

Ak milujete relax na vlastných nohách, v tejto lokalite si prídete na svoje aj vy. Chránená oblasť s výskytom rašeliny, ale aj neďaleký les Bor totiž vytvára vhodné podmienky pre nenáročnejšie túry. Oblasť je taktiež vyhľadávaná aj rybármi a to pre jej vodné plochy.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia.

Foto: ilustračné

Už ste tam boli? Pri Trnave môžete objavovať zaujímavú dedinu
19
Galéria
Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM