Podľa povesti ju získal váhavý syn: Obec pri Trnave má kaštieľ aj krásne tradície
V dávnej povesti váhal, či si túto dedinku zobrať. Dnes by sa asi čudoval, aké krásne tradície sa v nej zachovali. Domáci sú právom hrdí aj na svoj kaštieľ.
Leží neďaleko Trnavy a priam láka na preskúmanie. Azda aj preto, že za jej vznikom stojí dávny príbeh, na ktorý si spomínajú najmä jej najstarší obyvatelia. Za jej vznikom je údajne povesť o otcovi, ktorý delil svoj majetok medzi svojich troch synov. No najmladší z nich natoľko otáľal s výberom, až mu ostala lokalita, na ktorej vyrástla dedinka, ktorú dnes poznáme pod názvom Chtelnica.
Tak, či onak, Chtelničania môžu byt právom aj dnes hrdí na svoju dedinku, ktorá ukrýva niekoľko zaujímavosti. Nechajte sa pozvať na krátku ale pútavú pozvánku po malebnej obci, ktorá sa má čím aj dnes chváliť.
Vianočné trhy v Chtelnickom kaštieli: Hudba, remeselníci, dielničky aj divadlo
Je perlou obce, o ktorú sa musia starať
Dedinka sa nedá len tak prejsť bez toho, aby si okoloidúci nevšimli renesančný kaštieľ s tereziánskou úpravou z roku 1603. Chtelničania pred rokom časť kaštieľa obnovili, a vytvorili tak priestor pre knižnicu, Malokarpatskú galériu ale aj regionálne múzeum, ktoré si môžete tiež prezrieť.
V útrobách kaštieľa si taktiež môžete vychutnať aj tzv. východný pavilón s Kaplnkou ukrižovania.V kaplnke sa v minulosti nachádzal vzácny obraz z 18. storočia, ktorý zhotovil gróf Ján Erdödy, avšak po prepuknutí vojny sa toto dielo navždy stratilo.
Chtelnický kaštieľ je v súčasnosti zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok. Okrem zaujímavej architektúry dokáže zvábiť návštevníkov aj vďaka všakovakým kultúrnym akciám, ktoré sa tu odohrávajú. Azda najznámejšie a najlákavejšie sú samotné Tereziánske slávnosti, keď v kaštieli na chvíľu ožije dávna história a s ňou aj samotná Mária Terézia so svojou početnou družinou.
Chtelničania aj za účasti Ľudovíta Štúra
Chtelničania majú tradície aj hudbu doslovne akosi v krvi. Chtelnickí hudobníci sprevádzali slávnosti nielen v kostole a na cintoríne, ale aj na fare napríklad počas slávnostnej hostiny za účasti Ľudovíta Štúra. Dychovke sa venujú domáci dodnes. Krásnou ukážkou zachovaných tradícii sú napríklad fašiangy, keď Chtelničania chodia po dedine za sprievodu masiek.
Pre chtelnické fašiangy je typické, podložené stáročnou tradíciou s menšími obmenami podnes živé chodenie „Pod šable“. Je to udalosť, keď si môžete vychutnať domácich v krásnych krojoch, ako za spevu chodia cez dedinu a tancujú tzv. mečový tanec.
Táto tradícia mečového tanca pritom siaha až do 17. storočia a to konkrétne do obdobia protitureckých bojov i stavovských protihabsburských povstaní. V Chtelnici nezabúdajú ani na tzv. ručné stavania mája. Vidieť, aj keď zriedkavejšie, môžete aj kladenie lipových vetvičiek do okien.
Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia