Júlia Vargová Futbal

Prvá Slovenka v Premier League: Na časy v Spartaku spomína veľmi rada, ROZHOVOR

Dominika Netschová spomína na svoje pôsobenie v Spartaku Trnava ako na staré dobré časy. Dnes hrá v kolíske futbalu.

Ilustračný obrázok k článku Prvá Slovenka v Premier League: Na časy v Spartaku spomína veľmi rada, ROZHOVOR
3
Galéria

Dominika je milé a skromné dievča, no predovšetkým výborná futbalistka. Začínala v OŠK Prašník, neskôr sa dostala do trnavského Spartaka a nebála sa vykročiť do neznáma a pustiť sa do profesionálneho futbalu práve v jeho kolíske, v Anglicku.

Je prvou Slovenkou, ktorá okúsila Premier League a dnes hrá za Milton Keynes Women FC.

Ako sama tvrdí, futbal ako „mužskú záležitosť“ nikdy nevnímala. Dostať sa k tomuto športu pre ňu nebolo ťažké. Má troch bratov, ktorí hrávali a brávali ju so sebou. Dosiahla veľa a mieri ešte vyššie. V rozhovore nám prezradila niečo o sebe, o láske k športu aj o svojich snoch.

Kde momentálne hráš?

Momentálne hrám za tím Milton Keynes Women FC, v Southern Premier Division (3. liga). Hrám na pravom krídle, aj keď som ľaváčka. Vyhovuje mi to viac, keďže mojim cieľom túto sezónu je strieľať góly a pomôcť tak tímu k dosiahnutiu stanovených cieľov.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Nie je ničím špeciálny… snažím sa trénovať čo najviac. Každý deň chcem byť lepšia a lepšia.

Myslím, že sa to dá nazvať taká zdravá posadnutosť, takže niekedy trénujem aj 2-krát do dňa. Ráno individuálne a poobede už s tímom.

A taktiež sa snažím jesť zdravo. Ak sa mám ale priznať, vždy keď prídem domov na Vianoce, neviem odolať tým dobrotám, čo maminka napečie. Takže to len jem čo mi pod ruky príde. :D

Ako si sa vôbec dostala k futbalu?

Dostať sa k futbalu nebolo pre mňa veľmi ťažké, keďže mám troch bratov. Všetci traja zvykli hrať futbal a odmala ma brávali so sebou.

V podstate sme celé detstvo nič iné ani nerobili, len hrali futbal. Mohla som mať niečo okolo 8–9 rokov keď ma otec zapísal do futbalového klubu Ošk Prašník. Ešte stále si pamätám malé útržky z toho tréningu. Je to veľmi milá a krásna spomienka, ktorú si dúfam uchovám navždy.

Bolo pre dievča ťažké presadiť sa v športe, ktorý je stále vnímaný skôr ako mužská záležitosť?

Ako malé dievča som si vypočula veľa o tom ako je futbal „mužská záležitosť“, ale ja som to tak nikdy nevnímala.

Keď robíte niečo, čo vás robí šťastným, niečo čo vás napĺňa, nikoho názor by vás nemal zastaviť. Veď predsa to je vaše šťastie. Nikoho iného, len vaše.

Mala si nejaký vzor?

Keď som bola ešte veľmi malá a nepoznala môj terajší vzor, ktorým je Eden Hazard, rada som sa pozerala na Ronaldinha a jeho „fintičky'“.

Za koho všetkého si hrala?

Začínala som v OŠK Prašník kde som hrala s chalanmi, v tej dobe sme hrali najnižšiu žiacku ligu.

Po dovŕšení 15 rokov som už nemohla hrať s chalanmi a tu sa naskytla možnosť hrať za Skloplast Trnava (neskôr zaradení pod hlavičku Spartak Trnava).

Potom som strávila 4 sezóny v Queens Park Rangers a túto sezónu som podpísala zmluvu s Milton Keynes Women FC, kde som veľmi spokojná.

Ako by si opísala svoje pôsobenie v trnavskom Spartaku?

Staré dobré časy. Veľmi rada spomínam na tie časy. Mali sme dobrý kolektív. Zvykli sme sa veľa nasmiať a keď bolo treba makať, tak sme makali. Našla som si tam kamarátky na celý život a ľudí, ktorým som vďačná za veľa.

Si prvou Slovenkou, ktorá sa dostala do anglickej Premier League. Pociťovala si kvôli tomu niekedy tlak či stres?

Je milé vedieť že som v niečom prvá. Je to veľká česť a veľmi si to cením no nikdy som žiadny tlak kvôli tomu nepociťovala. Veď predsa vo svete je nespočetne veľa Slovákov, ktorí toho dosiahli oveľa viac než ja.

Aké sú tvoje ciele?

Mojim najväčším cieľom a snom je hrať jedného dňa za slovenskú reprezentáciu. Veď predsa pre športovca nie je väčšej pocty, než obliekať dres svojej krajiny a reprezentovať ju.

No viem, že musím pracovať tvrdo aby som si ten dres jedného dňa zaslúžila. Riadim sa heslom „If you can dream it, you can be it!“ (Ak si to môžeš vysnívať, môžeš tým byť).

Rozhovor s Dominikou Netschovou
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie