Správy

REKORDNÝ participatívny rozpočet: V Trnavskom kraji vzniknú DESIATKY projektov

Až 22-tisíc hlasov rozhodlo o tom, ktoré projekty sa budú realizovať v okresoch Trnavského kraja.

Ilustračný obrázok k článku REKORDNÝ participatívny rozpočet: V Trnavskom kraji vzniknú DESIATKY projektov
Zdroj: Farnosť Nitra Klokočina

Sumu 250-tisíc eur rozdelí Trnavský samosprávny kraj (TTSK) na 53 projektov, ktoré uspeli v hlasovaní participatívneho rozpočtu pre rok 2023. Svoje hlasy vybraným občianskym a komunitným projektom zaslalo 22-tisíc hlasujúcich. Informoval o tom predseda TTSK Jozef Viskupič.

Desiatky projektov

„Participatívny rozpočet Tvoríme kraj sa teší veľkej obľube. Jeho štvrtý ročník bol rekordným z pohľadu počtu hlasujúcich i počtu odovzdaných hlasov. Považujem to za potvrdenie správnosti našej ambície zapájať obyvateľov do diania v duchu motta Spolu tvoríme kraj,“ uviedol Viskupič.

Do rozhodovacieho procesu bolo zaradených 83 projektov zo všetkých siedmich okresov TTSK. Pri rozhodovaní mali 50-percentnú váhu závery členov deliberatívnych fór, ktorí hodnotili projekty z pohľadu udržateľnosti, vplyvu na životné prostredie, inkluzívnosti, inovatívnosti, komunitného rozmeru a edukatívnosti. Druhú časť tvorilo on-line hlasovanie verejnosti.

„Úspešné projekty budú zrealizované do konca tohto roka,“ uviedol koordinátor participatívneho rozpočtu Jakub Sejna.

Prečítajte si tiež

Kde pribudnú projekty?

V okrese Dunajská Streda by sa malo realizovať 13 projektov, v Trnavskom okrese 12, v okrese Galanta deväť, a v Hlohovskom okrese štyri projekty. V okrese Piešťany obyvatelia hlasovaním rozhodli o podpore piatich, rovnako ako v okresoch Skalica a Senica.

Najviac hlasov získal tento rok projekt zo Skalice s názvom Jazdecký šport pre deti na Záhorí – s hendikepom aj bez, ktorý získal 2 138 hlasov. Úspešným sa stal aj projekt k 150. výročiu založenia dobrovoľného hasičského zboru v Šamoríne. Elektrárňa Piešťany získala príspevok na realizáciu projektu Vzdelávacia aleja.

Zámer zahŕňa výsadbu rýchlorastúcich drevín i ukážky udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou. V okrese Trnava získal najväčšiu podporu projekt Keď tvorenie spája, ide o kurzy kresby a maľby pre seniorov a deti so znevýhodnením. Zoznam podporených projektov je na stránke www.tvorimekraj.sk.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Posted by Trnavský samosprávny kraj on Saturday, January 14, 2023
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM