Júlia Vargová Kultúra Rôzne

Socha Jána Pavla II. priťahuje pohľady: Už 14 rokov zdobí Univerzitné námestie

Nazývajú ho rôzne. Najobľúbenejší, či prvý slovanský pápež. Dnes už svätý Ján Pavol II. zanechal v srdciach ľudí veľkú stopu.

Ilustračný obrázok k článku Socha Jána Pavla II. priťahuje pohľady: Už 14 rokov zdobí Univerzitné námestie
3
Galéria

Dnes okolo sochy mnohí prejdú bez povšimnutia, no tí, čo sa čo i len na minútku zastavia, hovoria o prívale pozitívnej energie, akú šíril sám pápež počas svojho života.

Jeho podobizeň stojí na Univerzitnom námestí pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa. Vtedajší najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi, pápež Ján Pavol II., navštívil Trnavu v septembri roku 2003. Tento deň bol Trnavčanov významnou udalosťou.

Dokonalá socha

Pri príležitosti druhého výročia jeho návštevy vznikla socha, ktorá mala zachytiť podobu pápeža samotného, ako aj podobu jeho duše.

Zámer sa autorovi skutočne podarilo zrealizovať. Socha dokonale vystihuje pápeža Jána Pavla II.

Trnavčania boli z jeho návštevy nadšení, preto sa predstavitelia trnavskej samosprávy rozhodli, že mesto by si udalosť malo pripomínať. Chceli nadviazať na historické označenie mesta, Malý Rím.

Na realizáciu sochy bola vypísaná súťaž. Podmienkou bolo kompozičné riešenie tak, aby zohľadňovalo existujúce historické a sakrálne pamiatky, ktoré sa na námestí nachádzajú.

Víťazným návrhom sa stal ten od akademického sochára Antona Gábrika. Ján Pavol II. je zobrazený v nadživotnej veľkosti. Stojí a v ruke má palicu, na ktorej je ukrižovaný Kristus.

Šíri posolstvo pápeža

Socha pápeža meria 240 cm a váži 650 kg. Je zhotovená z bronzu a stojí na kamennom podstavci. Dielo bolo odliate v sochárskej železiarni Ladislava Szabóa v Galante. Nachádza sa na nej aj podpis pápeža.

Odhalili ju 16. októbra 2005 na Univerzitnom námestí pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa v Trnave. Slávnostného odhalenia sa okrem vtedajšieho primátora Štefana Bošnáka a arcibiskupa Jána Sokola zúčastnil aj pápežský nuncius Mons. Henryk Józef Nowacki, ktorý sochu požehnal.

Hneď po jej odhalení sa začala šíriť vlna pozitívnych ohlasov. Ľudia sú dodnes zo sochy nadšení. Sám sochár povedal, že sa pápeža snažil zvečniť podľa jeho mnohých portrétov. No nesnažil sa nájsť len jeho vonkajšiu podobu, ale aj podobu jeho duše. Anton Gábrik dúfa, že Trnavčania pri jeho soche nadobudnú pocit pokoja a lásky z pápežovho posolstva.

Socha Jána Pavla II.
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie