Monika Hanigovská Rôzne

Spoznajte atrakciu v Trnavskom kraji: Náučný chodník k husitským hradbám, FOTO

Láka milovníkov prírody, histórie ale aj relaxu. Náučný chodník, ktorý vedie k tzv. husitským hradbám otvorili pred niekoľkými rokmi. Poznáte túto atraktívnu lokalitu?

Ilustračný obrázok k článku Spoznajte atrakciu v Trnavskom kraji: Náučný chodník k husitským hradbám, FOTO
7
Galéria
Zdroj: TASR

V Trnavskom kraji nájdeme množstvo lákadiel. Jedným takým je aj náučný chodník k tzv. husitským hradbám. Atrakcia leží priamo v malebnej obci Prietrž pri Senici. Cestu k pamiatke vydláždili a osadili informačnými tabuľami v októbri 2014. Napriek tomu na mnoho objaviteľov ešte len čaká. Pozrite sa, čo všetko ponúka spomínaná lokalita.

Náučný chodník k tzv. husitským hradbám ponúka zaujímavý výlet v každom ročnom období. Návštevník si môže prezrieť tri podrobné náučné informačné tabule. Najkrajšia časť výletu, však každého turistu ešte len čaká. Pred zrakom sa doslovne vynoria zachované 54 – metrové historické tzv. husitské hradby. Súčasne lokalita ponúka odpočívadlo a krásny výhľad na okolie.

Projekt náučného chodníka stál 38 800 eur a prostriedky sa získali z fondov Európskej únie Občianskeho združenia Podhoran so sídlom v Plaveckom Petre, ktorého je Prietrž členom.

Zdroj: TASR

Husitské myšlienky

Dedinčania od nepamäti nazývali historické hradby ako husitské. A tento názov sa ponechal aj pre náučný chodník. „Vieme, že okolo roku 1415 územie okolo Senice prichádza do kontaktu s husitským hnutím a jeho myšlienkami, resp. zbraňami. Husitské vojská totižto niekoľkokrát tiahli cez Senicu a Skalicu z Čiech a späť,“ informuje obec. Dodnes sa však nevie presne určiť datovanie a funkcia samotného opevnenia.

Sú neprehliadnuteľné

Hradby majú lichobežníkový tvar, v rohoch štyri nárožné bašty v tvare trištvrte kruhu, 61 strieľní v múroch, pričom pôvodne sa počítalo pravdepodobne so 63 strieľňami. Tamojšie opevnenie má dĺžku 54 metrov a šírku 36,5 metrov.

FOTO: Vydajte sa náučným chodníkom  k „husitským“ hradbám
7
Galéria
Zdroj: TASR

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM