Správy

TIP na víkend: V Trnave sa budú konať TRI bezplatné prehliadky historických pamiatok

Sprievodcovia vás prevedú historickými pamiatkami mesta. Dĺžka prehliadok bude približne hodinu až 90 minút.

Ilustračný obrázok k článku TIP na víkend: V Trnave sa budú konať TRI bezplatné prehliadky historických pamiatok
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

K Medzinárodnému dňu sprievodcov cestovného ruchu pripravili v Trnave tri bezplatné turistické prehliadky historických pamiatok. Uskutočnia sa v sobotu 17. februára a venovať sa budú stredovekým hradbám, premenám mesta v 20. storočí a trnavským kostolom. Informoval o tom riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Trnava Tourism Alexander Prostinák.

Začiatok je o 11.00, 13.00 a 15.00 hodine pri mestskej veži. „Stačí sa len dostaviť a pridať sa k našim sprievodcom. Dĺžka prehliadok bude približne hodinu až 90 minút,“ uviedol.

Prečítajte si tiež

Tematické prehliadky

Témou prvej bude stredoveký obranný systém Trnavy. „Obranu mesta tvorili hlavne rozsiahle stredoveké hradby, ktoré sa radia medzi najrozsiahlejší zachovaný tehlový obranný systém v strednej Európe. Na viacerých miestach je možné na ne vystúpiť, s návštevníkmi si hradby prezrieme zblízka a výnimočne im sprístupníme aj jednu z bášt,“ informovala sprievodkyňa Anna Valentová.

Menej tradičnou bude prehliadka so sprievodcom a architektom Miroslavom Beňákom o premenách mesta. „V 20. storočí sa v stredovekom historickom centre udialo viacero významných zásahov od búrania hradieb a meštianskych domov po výstavbu brutalistického komplexu ROH a bytovej zástavby priamo vedľa stredovekých hradieb,“ vysvetlil.

Poukáže na inak architektonicky hodnotné a originálne budovy, ktoré si so sebou nesú stigmu spojenú s obdobím ich vzniku – socializmom. „Prehliadka má za cieľ ukázať, že na ne netreba nazerať len ako na hriechy spáchané na tvári historického jadra, ale ako na hodnotnú súčasť histórie a identity mesta,“ dodal Beňák.

Deň ukončí sprievodca Slavomír Dzvoník, ktorého môžu návštevníci často stretnúť počas historických prehliadok mesta v dobovom oblečení. Účastníkov prevedie kostolmi v Trnave.

„Navštívime Kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý bol postavený začiatkom 18. storočia, pozrieme sa na jeho architektúru aj relikvie. Tie totiž patria medzi najvzácnejšie kostné pozostatky na Slovensku,“ doplnil.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM