BTW Správy Samospráva

To je ale prepad! Trnava NERIEŠI podnety obyvateľov, nemá na to človeka

Trnava neobhájila minuloročné prvenstvo v riešení podnetov od obyvateľov. Namiesto toho zaznamenala výrazný prepad.

Ilustračný obrázok k článku To je ale prepad! Trnava NERIEŠI podnety obyvateľov, nemá na to človeka
5
Galéria
Foto: Peter Bestvina / Zdroj: Dnes24.sk

Mestu Trnava nahlásili obyvatelia minulý rok cez portál Odkaz pre starostu 1 450 podnetov. Z toho až 506 podnetov zostalo nevyriešených.

Nečakaný prepad

Trnava doteraz získala ocenenie Zlaté vedro šesťkrát. Cenu udeľuje Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť mestám a obciam za riešenie podnetov v rámci projektu Odkaz pre starostu. Rebríček, ktorý zverejnil inštitút za rok 2019 odhaľuje, že v tomto roku Trnava svoje prvenstvo neobhájila.

V kategórii riešenia podnetov sa Trnava umiestnila až na 11. mieste, v kategórii komunikácie až na 6. mieste.

V čom Trnava zaostala? Odpoveď sa skrýva v pomere počtu riešených a neriešených podnetov od občanov. Kým víťazná Žilina z 2 455 podnetov vyriešila 802 a v kolónke neriešené má nulu, Trnava pri 1 450 podnetoch eviduje 520 vyriešených a až 506 neriešených podnetov.

Sťažujú sa aj samotní Trnavčania. Na Odkaz pre starostu možno nájsť dlhodobo neriešené odkazy, mnohé označené ako Neriešené. „Teraz to tam bude rok opáskované? Ide sa tam niečo robiť? Zobrali nám koše a žiadna info, čo ďalej,“ napísal pod podnet Jozef. „Ani po dvoch týždňoch sa s týmto problémom nič neurobillo – načo sa to sem vôbec nahlasuje??? Burina dosiahla už 1,5 metra … a žiadna reakcia,“ pridal sa ďalší Trnavčan.

Prečo nastal pokles?

Hovorkyňa mesta Veronika Majtánová v reakcii pre Dnes24 uviedla, že Trnava sa v hodnotení inštitútu dlhodobo držala na najvyšších priečkach pre kvalitu komunikácie s občanmi a zároveň množstvo podnetov, ktoré radnica dokázala úspešne vyriešiť.

„Práve vysoký počet požiadaviek na portáli bol dôvodom, prečo sme v roku 2016 na mestskom úrade vytvorili referentskú pozíciu venovanú výhradne tejto agende. Po personálnych zmenách a odchode daného zamestnanca sme momentálne v prechodnom období. Administráciu a riešenie podnetov dočasne zastrešuje popri ostatných pracovných povinnostiach iné pracovisko,“ vysvetlila.

Mesto sa podľa Majtánovej v maximálnej miere a v čo najkratšom čase snaží podnety riešiť, no v rámci personálnych a časových kapacít nie je možné venovať sa jednotlivým požiadavkám tak intenzívne.

Na radnici veria, že sa v krátkom čase podarí prvenstvá obhájiť. „Naším záujmom je komunikovať s občanmi prostredníctvom portálu i naďalej a zlepšovať život v našom meste aj na základe ich podnetov, preto pripravujeme výberové konanie na opätovné obsadenie pozície referenta Odkazu pre starostu,“ uzavrela hovorkyňa.

Neriešené podnety Trnavčanov na Odkaz pre starostu
4
Galéria
Zdroj: odkazprestarostu.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie