Kultúra

Tradíciu šabľovníkov prerušili len raz: V Chtelnici sa na slávnosť pripravujú mesiace

Fašiangy sa v Chtelnici aj v predchádzajúcich storočiach niesli v znamení veselosti a všakovakých výmyslov. Slávenie fašiangov bude opäť veľkolepé.

Zdroj: YouTube.com

Slávenie fašiangov bude v Chtelnici v okrese Piešťany opäť vo veľkom. Obec chystá trojdňové podujatie, ktoré v nedeľu 3. marca odštartuje sprievod šabľovníkov cez námestie. Pri tejto príležitosti obec vydala Šabľovnícky špeciál. Informoval o tom jeho zostavovateľ Marek Turanský.

V nedeľu sa bude pre deti tancovať aj „vrabčák“ a po ňom sa Chtelničania budú môcť zabaviť pri hudbe v pivničných priestoroch miestneho kaštieľa. V pondelok 4. marca je na programe fašiangový sprievod dedinou a opäť večerná zábava. V utorok 5. marca bude ďalší sprievod a na záver v kultúrnom dome pochovajú basu. Podujatie pripravuje tradične združenie Chtelnickí šabľovníci.

V Chtelnici vyšlo pri tejto príležitosti špeciálne číslo obecného spravodajcu. Volá sa Šabľovnícky špeciál a je venovaný vzniku a udržiavaniu nevšednej tradície predchádzajúcej Veľkej noci.

Tento trojdňový zvyk sa zachoval iba na Morave a na západnom Slovensku a nepozná sa dôvod prečo. Podľa Turanského v Chtelnici tradícia šabľovníkov trvá 270 rokov. Prerušená bola iba raz, v roku 1978 z dôvodu infekčnej slintačky.

Po zrušení trestu na dereši chodil po domoch

Fašiangy sa v Chtelnici aj v predchádzajúcich storočiach niesli v znamení veselosti a všakovakých výmyslov. Turanský píše, že v roku 1746 po zrušení trestu na dereši chodil miestny hajdúch po domoch a pýtal sa obyvateľov, či sa tomu faktu tešia a či sa veselá chasa môže u nich zastaviť.

Partiu tvorili 12 mládenci pred vojenčinou, od obce dostali trsteničky, ktoré sa používali na palicovanie a „derešovanie“, a oni ich použili na tanec „pod šable“.

„Fašiangy sú dnes takmer v nezmenenej podobe ako kedysi,“ uviedol Turanský v Šabľovníckom špeciáli.

Iba mládenci už podľa jeho slov nemajú pred vojenčinou a v posledných desaťročiach mávajú jednotné oblečenie, košeľu a šatku okolo krku, každý rok inej farby. Prípravy so skúšaním tanca trvajú dva či tri mesiace. Neodmysliteľnou súčasťou šabľovníckeho sprievodu je dychová hudba Chtelničanka s kapelníkom Pavlom Kičinom, ktorý drží taktovku už 40 rokov a nevynechal ani jeden šabľovnícky pochod. Podľa toho, akú odpoveď dajú domáci ich veliteľovi, vytancujú šabľovníci všetky dievčatá i starších buď pri veselej hudbe, alebo im zahrajú smutnú.

Vzácne archívne fotografie

V spravodajcovi sú zverejnené vzácne archívne fotografie partií miestnych šabľovníkov, najstaršia je z roku 1940. Na niektorých šabľovníci tancujú v snehu, na niektorých sú okolo nich už zazelenané stromy, to podľa toho, na aké obdobie fašiangy pripadli. Okrem Chtelnice sa pritom šabľovníci zúčastňujú na fašiangovom veselí aj v okolitých obciach – Špačinciach, Dobrej Vode či Rakoviciach. Popritom sa združenie Chtelnickí šabľovníci angažuje aj na ostatnom dianí v obci a organizuje aj iné podujatia, napríklad Šabľovnícky ples, či

OBRAZOM: Fašiangy v Chtelnici
11
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Foto: archívne

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie