Trnava nasadila na sneh všetku techniku: Vyzýva k opatrnosti a obracia sa k dobrovoľníkom

Podľa slov mesta bola v prvý deň sneženia nasadená všetka technika. V práci sa pokračovalo aj v ďalšie dni.

Monika Hanigovská
Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Trnava sa od pondelka zahalilo výdatne do snehu. „Snehová téma“ rezonuje v týchto dňoch intenzívne. Zisťovali sme, ako to vyzeralo v teréne u kompetentných.

„Hneď v prvý deň sneženia – v pondelok 7. januára 2019 bola do terénu nasadená všetka technika určená na zimnú údržbu komunikácií (traktory, radlice, sypače a ďalšie mechanizmy), ktorou samospráva disponuje,“ informovala nás (10. januára) Veronika Majtánová za úsek komunikácie a marketingu Kancelárie primátora Trnavy.

Mesto malo podľa radnice pokračovať v práci aj ďalšie dni. „Pokračovalo sa v utorok počas celého dňa i v stredu, napriek maximálnemu úsiliu však nie je možné počas intenzívneho sneženia kontinuálne udržať všetky cesty a chodníky v meste odhrnuté. Mesto Trnava preto ďakuje všetkým občanom, ktorí priložili ruku k dielu a odpratávali sneh z chodníkov svojpomocne,“ prezradila Majtánová.

Ako ďalej informovala radnica, v utorok počas najväčšieho sneženia sa chodníky v centrálnej mestskej zóne odhŕňali trikrát.

„Momentálne je odmäk, sneh sa roztápa, no v noci má opäť mrznúť, preto sú všetky sily opäť v pohotovosti,“ uvádza správa Kancelárie primátora Trnavy.

V pohotovosti nad tri centimetre snehu

„Po nočnej námraze boli autá posypať cesty, ktoré sa ešte šmýkali, teploty však stúpajú hore, a tak sme vozidlá poslali odhrnúť zvyšok snehu na cestách, aby sa z neho počas noci nevytvorili zmrazky,“ povedal Marek Jelenek, manažér údržby komunikácií spoločnosti STEFE Trnava.

„Do terénu so strojmi vyrážame, keď nasnežia tri centimetre snehu. Skôr nie je technicky možné radlicou sneh odhrnúť, pretože je oproti úrovni vozovky o niečo vyššie. Pracujeme intenzívne, musíme však rešpektovať aj dennú dobu – počas dopravnej špičky nemá význam stáť s pluhom v kolóne,“ približil.

V praxi nereálna požiadavka

Povinnosť starať sa v zime o všetky chodníky na vlastné náklady prešla na mestá a obce minuloročnou novelou zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách. „V praxi však ide o nereálnu požiadavku, na ktorú nie sú samosprávy pripravené. Skonštatovali to primátori slovenských krajských miest na stretnutí združenia K8 v utorok 8. januára 2018 v Bratis­lave,“ informuje ďalej Kancelária primátora Trnavy.

„Tzv. chodníková novela bola jedným z bodov ich spoločného rokovania, pričom sa zástupcovia jednotlivých samospráv zhodli, že v prípade kalamitných situácií nie sú mestá schopné dostatočne pružne reagovať. V ďalších rokoch táto zákonná povinnosť prinesie zvýšené finančné náklady na zabezpečenie zimnej údržby chodníkov k spokojnosti miest i občanov,“ stojí v stanovisku mesta.

Na zimnú údržbu komunikácií v roku 2019 Mesto Trnava vyčlenilo v rozpočte mesta 300 000 eur, čo je o 100 000 eur viac, než bolo naplánované na minulý rok.

Mesto sa obracia aj na občanov

„Počas intenzívneho sneženia však nie je ani pri najväčšej snahe možné zabezpečiť stovky kilometrov ciest, chodníkov a parkovísk naraz. Samospráva preto prosí občanov o pochopenie a zvýšenú opatrnosť pri chôdzi či jazde po zasneženom, resp. namrznutom povrchu, a obracia sa na občanov s prosbou o dobrovoľnú pomoc s odpratávaním snehu na chodníkoch,“ dodáva mesto.

Zimnú údržbu mesta majú podelené spoločnosti STEFE Trnava a FCC Trnava. STEFE Trnava má v rajóne 76 km miestnych komunikácií, 110 km chodníkov a vnútroblokových komunikácií a 83 500 m2 parkovísk a námestí.

FCC Trnava sa stará o 46 km miestnych komunikácií, 8,5 km – hlavné komunikácie ulica Trstínska, Hospodárska, Dohnányho, Sladovnícka, Hlboká, Rybníková, Bučianska, Špačinská, 21 km chodníkov a vnútroblokových komunikácií a 32 000 m2 parkovísk a námestí. V meste súčasne s ručným čistením vypomáhajú aj pracovníci Správy športových a kultúrnych zariadení Mesta Trnava.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Zdroj: Dnes24.sk