Dominika Handzušová Kultúra

Trnavské fontány: Funkčné nádhery v centre i staršie umelecké diela

Chcete sa v lete vy alebo vaše deti osviežiť? Fontány sú lákavé a v Trnave ich máme hneď niekoľko. V ktorých nájdete pitnú vodu a koľko stojí ich údržba?

Ilustračný obrázok k článku Trnavské fontány: Funkčné nádhery v centre i staršie umelecké diela
Foto: Dominika Handzušová

Spolu s rekonštrukciou pešej zóny pribudli na Hlavnej ulici hneď štyri nové fontány. Od jej spustenia pozornosť púta najmä Kráľovská a stáva sa ústredným bodom námestia. Druhou novou okrasnou fontánou je tzv. stĺpová z čierneho kameňa.

Z ktorej sa môžete napiť?

Vo všeobecnosti platí, že voda vo fontánach slúži len na osvieženie – a nie je pitná. Mesto však myslelo aj na tieto potreby počas horúcich letných dní. Na Hlavnej ulici pribudli preto dve pitné fontánky. Spolu teda v meste nájdete šesť fontán s pitnou vodou – funkčné sú aktuálne štyri. Popri dvoch nových aj fontána na Divadelnej ulici (pri kostole Františkánov) a v Univerzitnom parčíku.

Nová dominanta pešej zóny

V horúcich dňoch tu útočisko hľadajú najmä rodičia s malými deťmi, ktoré hra s vodou mimoriadne láka. Vďaka svetelným efektom je fontána zaujímavá aj v noci. Kráľovská fontána pred radnicou svojim tvarom pripomína kráľovskú korunu. Hrdo tak pripomína fakt, že Trnava bola prvým slobodným kráľovským mestom v rámci dnešného Slovenska.

Štyri fontány na pešej zóne sú novinkami. Medzi najstaršie patria umelecké diela – fontána na Študentskej a pri stanici. Dievča s kačkou od akademického sochára Rudolfa Hornáka je aktuálne nefunkčná. Fontána v Parku Janka Kráľa pripomína starostu Juraja Vyskočila. Daroval ju trnavskej mládeži v roku 1936 a je zapísaná medzi pamätihodnosťa­mi mesta.

Prevádzka až druhoradým problémom

Na prevádzku fontán vyčlenila radnica v tomto roku 24 tisíc eur. Je to o dosť viac ako v minulosti – nakoľko fontán pribudlo. K niektorým sa však už mesto vôbec nehlási a chátrajú. Podľa Jany Gmitterovej z referátu komunikácie mesta najčastejším problémom je upchatie trysiek a znečistenie odpadom.

Voda už strieka aj z ďalších fontán v okolí pešej zóny. Fontány na Námestí SNP a na Paulínskej sú obkolesené zeleňou a tak poskytujú mimo osvieženie vodou aj príjemný tieň. Jedným zo starších kúskov je fontána na Clementisovej, kde možno v budúcnosti pribudne ďalšia. Revitalizácia oddychovej zóny bude pokračovať od jesene.

Fotky niektorých trnavských fontán si môžete pozrieť v priloženej galérii.

Trnavské fontány
14
Galéria
Foto: Dominika Handzušová
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie