Správy

V Trnave otvorili unikátne simulačné centrum: Je prvé svojho druhu na Slovensku

Telemedicínske simulačné centrum otvorila v stredu Trnavská univerzita v Trnave. Disponuje aj virtuálnym pacientom a simulátorom staroby.

Zdroj: Dnes24.sk

Je prioritne určené na podporu výučby na fakulte zdravotníctva a sociálnej práce, jeho vybudovaním sa univerzita podľa prorektora pre rozvoj a informačné technológie Mareka Majdana zaradila medzi špičku vo výučbe ošetrovateľstva v zdravotníckych vedách na Slovensku i v európskom kontexte. Výučba v ňom začne prebiehať v novom akademickom roku 2022/2023.

Unikátny projekt

„Podmienkou neustáleho skvalitňovania vzdelávania v ošetrovateľstve je implementácia moderných a technicky pokročilých systémov a pomôcok, ktoré zohľadňujú pokrok v tejto oblasti. Trendom poslednej dekády je využívanie hardvérových a softvérových nástrojov, ktoré dokážu do veľkej miery simulovať kontakt s pacientom a rozhodovacie postupy v ich ošetrovaní a liečbe,“ uviedla prodekanka fakulty Silvia Puteková.

Ako doplnila, trnavské centrum je v rámci Slovenska unikátne tým, že je prvým pre nelekárske zdravotnícke odbory.

TSC disponuje okrem iného virtuálnym pacientom Susie, simulátorom staroby, robotom Nao. Študenti si na ňom môžu osvojovať postupy pri zdravotnej starostlivosti u pacientov aj v domácom prostredí alebo zariadeniach sociálnej starostlivosti. Umožní zaznamenávanie a spracovanie fyziologických funkcií ako EKG, glykémia či krvný tlak. Všetky hodnoty bude možné prenášať bezdrôtovo do mobilných telefónov či počítačov.

Prečítajte si tiež

Spolupráca s odborníkmi

Simulátor pozostáva zo simulačnej miestnosti a z kontrolnej miestnosti, kde bude pedagóg sledovať prácu študenta. „Systém funguje prostredníctvom audiovizuálneho kontaktu medzi nimi, súčasťou je sústava na zber údajov počas samotnej simulácie ošetrovania, ktorá umožní podrobné hodnotenie zákrokov a ich efektivitu,“ uviedol dekan fakulty Jaroslav Slaný.

TSC vybudovala TU z vlastných zdrojov fakulty a s finančnou podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Trnavského samosprávneho kraja. V rámci prípravy a realizácie prebiehala tiež spolupráca s odborníkmi z oblasti zdravotníckej informatiky z Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Na Trnavskej univerzite otvorili telemedicínske simulačné centrum
8
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM