LULA Kultúra

V Trnave sa rozhorí symbol Vianoc: Vieme, kedy skauti prinesú Betlehemské svetlo

Posolstvo pokoja, lásky, mieru a jednoty. Tieto spoločné hodnoty prinesie so sebou svetlo z Betlehema aj do nášho mesta.

Ilustračný obrázok k článku V Trnave sa rozhorí symbol Vianoc: Vieme, kedy skauti prinesú Betlehemské svetlo
Zdroj: TASR

Do Trnavy pricestujú skauti s Betlehemským svetlom na záver Adventných trhov v piatok 20. decembra. Slávnostne ho odovzdajú zástupcom mesta o 17.45 h na pódiu na Trojičnom námestí.

Ako informuje trnavská radnica, počas ďalších dní roznesú skauti plamienok do všetkých trnavských kostolov.

„Verejnosť si bude môcť odpáliť plamienok priamo na námestí ešte 23. decembra po celý deň a 24. decembra doobeda,“ uvádza mesto Trnava.

História Betlehemského svetla

Tradícia Betlehemského svetla prežíva už stovky rokov. Zaujímavú históriu popisujú slovenskí skauti na svojej stránke.

„Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla už v roku 1099, v období krížových výprav. Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z „večného“ svetla, ktoré horí v Betleheme,“ stojí na stránke betlehemskesve­tlo.sk.

Svoj sľub dodržal. „Na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema. Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov,“ dodávajú skauti, s tým, že táto tradícia pretrváva dodnes a Betlehemské svetlo sa tak stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Trnavy a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie