Júlia Vargová Rôzne Správy

Vďaka bezdomovcom je mesto čistejšie: Hlinené dukáty môžete darovať aj tento rok

Vďaka projektu Trnavskej arcidiecéznej charity sú ulice mesta čistejšie, ľudia bez domova majú prácu a cítia sa byť užitoční.

Ilustračný obrázok k článku Vďaka bezdomovcom je mesto čistejšie: Hlinené dukáty môžete darovať aj tento rok
Zdroj: Mesto Trnava

Prostredníctvom Participatívneho rozpočtu pre Trnavu sa miestnej charite darí udržiavať projekt pre ľudí bez domova. Ako informovala radnica, dvakrát do týždňa sa v priestoroch Trnavskej arcidiecéznej charity schádzajú klienti, ktorí sa spoločne vyberú na vopred dohodnuté miesto. „Niekedy je záujem väčší, inokedy ich príde len pár. Podľa toho, čo je kde treba upratať, vezmú so sebou metly, pomôcky na čistenie skla, vedrá, kanistre s vodou i čistiace prostriedky,“ uvádza mesto.

Naposledy trojica klientov „dala do pucu“ zopár zastávok na autobusovej stanici v Trnave. Umývali okná, odstraňovali grafiti, zametali.

„Ide o to, aby dobrovoľníci získali návyk pracovať, aby si mohli nájsť lepšie pracovné možnosti. Táto práca je taký odrazový mostík a nekladie na nich veľké nároky. Nezáleží na tom, či prídu presne, alebo ako dlho im bude trvať. Dôležité je dobre spravená práca,“ hovorí pre mestský web pracovník charity Peter Mlynský.

Ako ďalej informuje radnica na svojej stránke, s upratovaním začali približne pred dvomi rokmi. Vďaka tomu, že Charita uspela vo vlaňajšom hlasovaní o podpore projektov z prostriedkov participatívneho rozpočtu Mesta Trnava, môžu za odmenu klientom poskytnúť aj menšiu finančnú hotovosť. „Niekoľkoeurová výplata pomáha tomu, aby klienti túto prácu vnímali ako skutočnú. Časť dostanú v hotovosti a časť im ukladáme na účet, z ktorého môžu čerpať v budúcnosti v prípade núdze napríklad na lieky, okuliare či iné potreby,“ vysvetlil Mlynský. Upratovanie prebieha hlavne v jarných a letných mesiacoch, Charita však hľadá možnosti, aby sa dal projekt realizovať aj v zime.

Tento rok sa Charita o prostriedky z Participatívneho rozpočtu uchádza opäť, a to s projektom Hlinený dukát.

Podľa informácií z radnice by chceli zo získaných financií zakúpiť automaty na výdaj týchto dukátov, aby rozšírili ich dostupnosť. „Dukáty sú momentálne k dispozícii len v kostoloch, na radnici a v Turistickom informačnom centre v mestskej veži. Hlinený dukát má hodnotu jedného eura a tí, ktorí si ho zakúpia, ho môžu podarovať ľuďom v núdzi,“ vysvetľuje radnica a ďalej dodáva, že v charitatívnom centre zaň dostanú napríklad potravinový balík, možnosť osprchovať sa alebo si oprať šatstvo. Škálu poskytovaných služieb za dukát postupne rozširujú.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie