Monika Hanigovská Kultúra Rôzne

VIDEO, ktoré urobí chute: Lahodné dobroty pred 60 rokmi na Trnavskom jarmoku

Zažite na chvíľu trnavský jarmok ako nikdy predtým. Skvelé domáce dobroty aj cigánska, ktorá sa nepodávala v žemli, výhodné nákupy, i živé medvede v uliciach.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO, ktoré urobí chute: Lahodné dobroty pred 60 rokmi na Trnavskom jarmoku
31
Galéria

Na tzv. Veľkom jesennom jarmoku v Trnave (1957) sa dalo skutočne nielen na čo pozerať. Lákadiel bolo mnoho. Vráťte sa s nami na chvíľu v čase a pozrite sa, ako to kedysi vyzeralo na takomto trnavskom jarmočisku.

Vysoké tržby v stánkoch, lahodná cigánska v chlebe, pravé rozvoniavajúce domáce klobásky, aranžérske výtvory, ale aj veľký originálny starý sud, v ktorom som nalievalo vínko, aj taký bol vtedajší Veľký jesenný jarmok v Trnave.

VIDEO: Ako by to už nebola pravda. Šesťdesiatročné spomienky na trnavský jarmok
1
Galéria

Za predpoludnie zarobili vyše stotisíc korún

V tomto období neboli v Malom Ríme toľké možnosti na nákupy. Hlad po tovare a službách sa odzrkadľoval aj na jarmočisku, ktorý ponúkal množstvo všakovakých predajcov. Na tamojšom jarmoku by sme našli množstvo spotrebného tovaru ale aj chutných hotových jedál.

„Vyber bol bohatý a tak sa nemožno čudovať, že sa včerajšie predpoludnie urobili v tomto stánku obrad za vyše stotisíc korún. Spokojní odchádzali kupujúci a spokojné boli aj predavačky,“ prezradila a zhodnotila redaktorka vo videu.

Aj oči jedli aj žalúdky sa plnili

V reportáži vidieť aj vtedajšie stánky, ktoré lákali návštevníkov na aranžérske výtvory. „O vysokú kultúru predaja sa postarali desiatky aranžérov, nielen pri priemyselných výrobkov, ale aj pri ovocí a zelenine,“ opisuje sa ďalej video.

Na svoje si však prišli aj mlsné jazýčky. „Lahodná vôňa cigánskej pečienky zvábila vari všetkých návštevníkov jarmoku. Ako vidieť, nielen vôňa ale aj chuť bola dobrá. Práve domáce klobásky červeneli na pekáčoch priamo pred zrakmi kupujúcich, o ktorých tu nebola núdza,“ komentuje opäť redaktorka.

Po potulkách po trnavskom jarmočisku, sme svedkami výjavov, ktoré sú už našťastie minulosťou. Mláďatá medveďov a iných zvierat sa na tomto jarmoku predvádzali priamo na uliciach.

Zdroj: youtube

Vo veľkom sude sa nalievalo vínko

Vtedajších návštevníkov jarmoku mohol upútať aj originálny stánok, ktorý v Trnave na takejto akcii už nenájdeme. Vínko sa podávalo v stánku, ktorý mal podobu veľkého maľovaného suda.

„Po klobáske, či cigánskej pečienke sa hodí pohár dobrého vína, ktoré okrem iných stánkoch predávali aj v originálnom starom sude, postavenom na výčap,“ opisuje video.

Nechajte sa tiež vtiahnuť do trnavského jarmoku. V priloženom videu nájdete množstvo ďalších zaujímavých informácií. Súčasťou článku je aj priložená samostatná fotogaléria.

OBRAZOM: Nechajte sa zvábiť atmosférou Veľkého jesenného jarmoku v Trnave.
31
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie