Správy

Boj s pandémiou pokračuje: V ďalšom krajskom zariadení majú mimoriadnu situáciu

Od začiatku pandémie hlásia zariadenia sociálnych služieb v Trnavskom kraji desiatky úmrtí na Covid-19. V jednom je aktuálne vyhlásená mimoriadna situácia.

Ilustračný obrázok k článku Boj s pandémiou pokračuje: V ďalšom krajskom zariadení majú mimoriadnu situáciu
Zdroj: TASR/Martin Baumann

V zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) evidujú od začiatku pandémie 66 úmrtí na COVID-19. Z nich 42 úmrtí patrí do vlaňajšej štatistiky a 24 úmrtí do roku 2021.

V súčasnosti je v jednom zariadení vyhlásená mimoriadna situácia v zmysle pandemického plánu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Informovala o tom riaditeľka odboru sociálnych vecí Úradu TTSK Blažena Flamíková.

„Od začiatku pandémie príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva nariadili opatrenia postupne v 16 zariadeni­ach,“ uviedla. TTSK sa podľa jej vyjadrenia na dennej báze zaujíma o klientov a zamestnancov a monitoruje situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19.

Počet pozitívne testovaných

V súčasnosti evidujú 64 pozitívne testovaných z 1 573 prijí­mateľov sociálnej starostlivosti. „Všetci boli okamžite izolovaní od ostatných klientov a je im poskytovaná adekvátna zdravotná starostlivosť,“ informovala Flamíková. Z celkového počtu 1 120 zamestnancov je aktuálne 13 pozitívne testovaných.

Príčina úmrtí

K úmrtiam klientov doplnila, že ich presný počet úmrtí nie je možné určiť, nakoľko niektorí zomreli v nemocnici a ich príčina smrti nebola štatutárom ZSS sprístupnená. „Tiež pri obhliadke zomrelých v ZSS lekári aj v prípadoch pozitívne testovaných stanovili ako primárnu príčinu smrti ich hlavnú diagnózu a nie ochorenie COVID-19,“ dodala Flamíková.

Na území Trnavského kraja je spolu 21 ZSS v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK. Šesť je v okrese Dunajská Streda, päť v okrese Galanta a Senica, dve v okresoch Trnava a Skalica a jedno v okrese Hlohovec.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM