Chtelnický hajdúch dá povel a vytancujú ženy: Zažite zvyk s protitureckých bojov

Je priam radosť sa pozerať. V Chtelnici uchovávajú tradície v podobe trojdňovej fašiangovej pochôdzky. Zaujímavú udalosť ešte stále stihnete zažiť na vlastnej koži.

Monika Hanigovská

Cez dedinku prechádza skupina krásne oblečených mládencov aj dievčat, pričom pochod dopĺňa hlasná dychová hudba Chtelničanka. Mužská časť tejto skupiny predvádza tzv. šabľový tanec a potom s dievčatami rezko vytancujú všetko naokolo. Aj taký obraz sa naskytol v nedeľu, 11. februára v malebnej obci Chtelnica.

Zábavu v podobe trojdňovej fašiangovej pochôdzky si môžu všetci milovníci tradícii, tanca a neobvyklých zážitkov užiť ešte dnes, 12. a utorok, 13. februára.

V rámci fašiangového zvyku, ktorý v obci uchovávajú, navštívia každú domácnosť.

Na povel

„Chlapci sú oblečení v rovnakých košeliach, každý rok v inej, cez plecia majú šatku, hajdúch má dolomán, čiapku a tucet mládencov na povel (teda pripravených mládencov do tanca – poz. red. )" uviedla etnologička Vladimíra Pribišová. Šabľovníci majú naštudovanú a tú v sprievode miestnej dychovky opakujú pred každým navštíveným domom. Hajdúchom v Chtelnici je tento rok Marek Turanský.

Podľa toho, akú odpoveď dajú domáci ich veliteľovi – hajdúchovi, vytancujú všetky dievky i starších buď pri veselej hudbe, alebo im zahrajú smutnú pesničku.

Zvyk má podľa etnologičky Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch Vladimíry Pribišovej súvis s protitureckými bojmi, preto zostala aj funkcia hajdúcha.

Zdroj: TASR

Trojdňový zvyk

Sprievod dvanástich mládencov kedysi so šabľami, ktoré dnes vymenili v Chtelnici za prútiky, je súčasťou pochodu masiek v závere fašiangov. Tento trojdňový zvyk sa zachoval podľa vyjadrenia Vladimíry Pribišovej na Morave a na západnom Slovensku a nepozná sa dôvod prečo.

V pondelok, 12. februára a v utorok 13. februára, budeme môcť na vlastné oči zažiť tzv. „skákanie pod šable“. O 18.00 hodine (12. február) odštartuje tanečná zábava v tamojšej reštaurácii Hviezda. Pochovávanie basy sa uskutoční na druhý deň (13. február), v tej istej reštaurácií o 20.00 hodine. Podľa slov organizátorov akcie, basu na jej poslednej ceste odprevadí folklórna skupina Krakovienka. Vstup je spoplatnený sumou 2,50 eur.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Zdroj: TASR/Dnes24.sk