Monika Hanigovská Rôzne

Dedinka pri Trnave skrýva lákadlá: Kaštieľ na francúzsky spôsob, les aj dom spisovateľa

Kúsok pri Trnave leží zaujímavá dedinka, ktorá sa vie popýšiť množstvom zaujímavostí. Nechajte sa do nej zlákať a prežite v nej zaujímavý deň.

Ilustračný obrázok k článku Dedinka pri Trnave skrýva lákadlá: Kaštieľ na francúzsky spôsob, les aj dom spisovateľa
31
Galéria
Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Neďaleko od Trnavy sa nachádza obec Budmerice. Cesta autom do tejto malebnej dedinky od nášho mesta trvá len približne 20 minút. Obec a jej okolie ponúka množstvo zaujímavosti, ktoré stoja za navštívenie. Posúďte sami.

Aby pripomínal francúzske zámočky…

Azda najväčším lákadlom je samotný kaštieľ, ktorý je momentálne v pôsobnosti Ministerstva kultúry. Tento skvost dal postaviť v roku 1889 gróf Ján Pálffy so svojou šestnásťročnou manželkou Alžbetou Schlippenbachovou.

Remeselníci podľa pokynov renesančných predlôh – a to v podobe vtedajších francúzskych vzorových zámkov, vytvorili tento nápadný a oku lahodiaci kaštieľ. Aj dnes môžeme obdivovať zachytenú renesanciu, zhmotnenú do veľkého množstva všakovakých vežičiek, či napríklad štítových vikierov. Obdivovať sa však dá z každej strany, akosi vždy inak.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Pohodlné lavičky, stojace pred kaštieľom môžu poslúžiť návštevníkom nielen ako „čakacie miesto“ na prehliadku počas otváracej doby, ale dokážu vytvoriť priestor aj pre nerušené obdivovanie tohto malého – veľkého skvostu, zastavaného do samotného lona prírody. Objekt je síce menší v porovnaní s prevažne rozľahlými francúzskymi zámočkami ale zato veľký na Slovensku vo svojej nevšednosti a kráse.

Kaštieľ bol v roku 1945 skonfiškovaný česko-slovenskou vládou pri obývaní posledného budmerického grófa Pavla. Pričom bol obnovený nedávno, len v minulom roku.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Znárodnené exponáty

Kaštieľ ponúka niekoľko miestností zariadených všakovakými predmetmi, ktoré boli napríklad súčasťou Domova slovenských spisovateľov ale aj zbierkami zo SNM-Múzea Červený Kameň. Spestriť si tak prechádzku v okolí exteriéru kaštieľa, môžete aj vydarenou zbierkou samotných exponátov v jeho útrobách. Jedná sa však o rôzne znárodnené exponáty zo zvozov Národnej kultúrnej komisie z opustených a znárodnených šľachtických sídel po druhej svetovej vojne.

Obdivovať tak môžete napríklad dobový nábytok, obrazy, či veľké vázy z čínskeho porcelánu, ku ktorým vám na mieste podľa odborného výkladu napríklad povedia, že takéto kúsky boli v minulosti veľmi cenené. Ich hodnota sa v tak v dávnej dobe určovala nielen podľa veľkosti ale aj množstva – sérií, pretože materiál bol krehký a nie všetky objednávky prišli k zákazníkovi kompletné.

Kaštieľ však neponúka len zaujímavú odbornú prehliadku. Samotná vnútorná architektúra stavby dokáže taktiež nadchnúť nejedného návštevníka. Zaujímavé architektonické vnútorné kulisy patria napríklad do hľadáčika svadobných fotografov a to v prípade fotografovania svadobných portrétov.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Anglický park, lúka aj les

Okrem obdivovania vonkajšej stavby kaštieľa, či zaujímavej expozície, si môžete dopriať pohodlnú prechádzku, ktorá je vhodná aj pre najmenších turistov. V ponuke nájdete anglický park, ďalej veľkorysý priestor po ľavej strane, kúsok za zámkom v podobe akejsi lúky a zaujme aj neďaleký les.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Počas nedávnej návštevy našej redakcie sme tak zaznamenali milovníkov túr aj cyklistov rôznych vekových skupín, či niekoľko športových kočíkov. Prevažná časť rekreantov si to zamierila rovno do neďalekého lesa. Jazda v ňom, či samotná prechádza je príjemná vďaka pomerne nenáročnému terénu. Okolie anglického parku, či samotná spomínaná lúka zasa lákala návštevníkov nielen na príjemné vysedávanie na lavičkách pred kaštieľom, ale aj na relaxáciu v tráve.

Počas návštevy kaštieľa v Budmericiach môžete mať šťastie a na spomínanej lúke môžete stretnúť početné stádo kôz, ktoré sa dá pozorovať v pomerne blízkej vzdialenosti.

Zdroj: TASR

Kostol, dom spisovateľa aj tzv. Budmerická izbička

V obci Budmerice sa nachádza niekoľko ďalších zaujímavostí, ktoré stoja za navštívenie. V dedinke nájdeme napríklad rímskokatolícky kostol zasvätený Povýšeniu sv. Kríža. Ako uvádza obec na svojom webe, po stranách hlavného oltára sú umiestnené barokové sochy sv. Petra a sv. Pavla z 1. polovice 18. storočia, pričom vpravo od hlavného oltára, na bočnom oltári je olejomaľba sv. Jána Nepomuckého z roku 1801 od umelca G. Schneidera.

Zaujímavým historickým prienikom, ktorý sa viaže k tejto stavbe je tzv. Rákociho povstania z roku 1705, kedy bol objekt poškodený a v roku 1718 až 1736 si vyžiadal prestavbu. V tomto kostole môžu veriaci ale aj návštevníci obdivovať aj pamätnú tabuľu k návšteve sv. Otca Jána Pavla II. na Slovensku, keď prechádzal touto obcou.

Zdroj: TASR

V dedine tiež môžete prejsť okolo domu spisovateľa a historika Pavla Dvořáka. Objekt je dnes pamiatkovo chránený, pričom získal v roku 2015 cenu za príkladnú obnovu v Budmericiach.

Ďalšou zaujímavosťou je tzv. Budmerická izbička. Jedná sa o spoločnú zbierku obyvateľov, ktorý do nej prispievajú a prinášajú historické predmety spájajúce sa so samotnou obcou. Nájdete v nej napríklad krásne vyšívané ľudové kroje, nábytok, hračky, početné výšivky a rôzne domáce potreby tej doby a tiež množstvo iných zaujímavých predmetov.

Ďalšie zaujímavosti nájdete v našej priloženej fotogalerii.

FOTO: Takéto  lákadlá ukrýva neďaleká dedinka pri Trnave
31
Galéria
Zdroj: TASR

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM