BTW Správy Samospráva

Končia autobusy zadarmo! V Trnavskom kraji si za prímestské linky už zaplatíme

Autobusy Arriva Trnava, SAD Dunajská Streda a SKAND Skalica budú v Trnavskom kraji naďalej premávať v medzisviatkovom režime za prijatých hygienických opatrení.

Ilustračný obrázok k článku Končia autobusy zadarmo! V Trnavskom kraji si za prímestské linky už zaplatíme
Zdroj: Arriva Nitra, a.s.

Od 2. mája končí v Trnavskom kraji bezplatná preprava cestujúcich. Oznámil to v pondelok predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič a zástupcovia troch prepravných spoločností.

Autobusy Arriva Trnava, SAD Dunajská Streda a SKAND Skalica budú naďalej premávať v medzisviatkovom režime. Doterajší výpadok vyčíslil TTSK, ktorý uhrádza vo verejnom záujme časť prepravných nákladov, na zhruba 400.000 eur.

Pokles cestujúcich je nižší o 80 %, v prepočte okolo milióna ľudí.

„Od mája upúšťame od bezplatného cestovania,“ uviedol Viskupič. Opatrenia voči šíreniu ochorenia COVID-19 zaviedli v TTSK v autobusovej doprave na prímestských linkách 17. marca, hygienické opatrenia budú vo vozidlách platiť i naďalej. „Vodiči budú pracovať v rúškach a s vyklápacím ochranným štítom,“ povedal Viskupič s tým, že od stanoveného dátumu budú pracovať aj s hotovosťou, keďže cestujúci už budú môcť takto platiť.

Naďalej však prepravcovia odporúčajú platiť čipovými bezkontaktnými kartami. Tie podľa nich majú viaceré výhody, napríklad nižšie cestovné. Arriva v priebehu mája spustí podľa generálneho riaditeľa Petra Nemca aj eshop, cez ktorý bude možné doplniť si na karte kredit. V platnosti zostáva aj slovenský prepravný pas.

Podpredseda TTSK József Berényi poďakoval cestujúcej verejnosti za doterajšie dodržiavanie nastavených pravidiel, čoho dôkazom je i skutočnosť, že žiadne identifikované ochorenie nemalo pôvod v prostriedku verejnej dopravy.

Rovnako nebolo zaznamenané zneužívanie bezplatného cestovania.

„Sme pripravení flexibilne reagovať na situáciu a postupné uvoľňovanie opatrení,“ dodal Viskupič. Nasledujúcim krokom v rámci autobusovej prímestskej dopravy by mal byť prechod na prázdninový režim, čo predstavuje 90 % obslužnosti. Trvať by mal pravdepodobne až do začiatku nasledujúceho školského roka.

V súčasnej situácii dopravcovia zatiaľ nemuseli pristúpiť k prepúšťaniu vo svojich spoločnostiach. Arriva uvažuje podľa Nemca o požiadaní štátnej podpory, pretože časť zamestnancov je na 60-percentnej náhrade mzdy, v Skalici podľa konateľa Lukáša Tisoňa a v Dunajskej Strede podľa riaditeľa Michala Humeníka striedajú dovolenky s pracovnými výkonom, a to aj pre komerčných zákazníkov.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM