BTW Správy

Koronakríza nedolieha len na ľudí, zvieracie útulky sa dostávajú do existenčných problémov

Útulok pri kaplnke v Trnave, ktorý spravuje Združenie na ochranu zvierat, je v súčasnosti zatvorený.

Ilustračný obrázok k článku Koronakríza nedolieha len na ľudí, zvieracie útulky sa dostávajú do existenčných problémov
Zdroj: TASR

Problémom pre zvieracie útulky je možnosť, že by tento rok nedostali dve percentá, ktoré môžu fyzické a právnické osoby poukazovať zo svojich daní. O situácii ohľadom útulkov informovala Ingrid Nováková zo Združenia na ochranu zvierat.

Tento problém sa podľa nej týka všetkých útulkov. „Ak by sme tieto financie nedostali, dotklo by sa to veľkého množstva útulkov. Našťastie nám neustále pomáhajú ľudia, ktorí nám zabezpečujú to, čo potrebujeme. Ale prosiť ľudí, aby suplovali štát, je trochu pritiahnuté za vlasy,“ uviedla Nováková.

Útulok pri kaplnke v Trnave, ktorý Združenie na ochranu zvierat spravuje, je v súčasnosti zatvorený.

Aj my sa bojíme a snažíme sa dodržiavať opatrenia. Ak by niekto z nás ochorel, mali by sme problém udržať chod útulku. Nepúšťame sem ľudí, aj mimo útulku si dávame pozor. Máme aj problémových psov, ktorých nemôže hocikto venčiť.

V súčasnosti nie je útulok naplnený na maximum. „Pred uzavretím hraníc malo odísť 15 psov do Nemecka, ktoré mali zabezpečené nové domovy. Museli sme dočasne od toho upustiť, ale časť z nich už teraz odišla a časť odíde budúci týždeň. Ak si niekto dokáže vybrať psíka cez internet podľa fotografií a komunikácie cez telefón, je to teoreticky aj v súčasnosti možné. Ale prísť osobne sa zatiaľ nedá. Veríme, že sa to už čoskoro uvoľní,“ popisuje náročnú situáciu Nováková.

Aj keď v útulku majú zatiaľ dostatok zásob, každá pomoc je vítaná. „V rámci pomoci by útulok privítal dezinfekčné prostriedky, ktorých je teraz vo všeobecnosti nedostatok. Samozrejme potrebujeme aj potravu pre psy, plachty, navliečky či uteráky. To nám je možné nechať aj pred útulkom a my si to potom zoberieme,“ doplnila členka Združenia na ochranu zvierat.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM