Milovníci umenia, toto si nenechajte ujsť: Výstava ponúka veľkoformátové obrazy

Výstava Prízemie Juraja Kollára v Galérii Jána Koniarka v Trnave je veľkoformátová. V dielach zachytáva kontinuitu obsahu a dynamiku premeny formálneho prejavu.

Ilustračný obrázok k článku Milovníci umenia, toto si nenechajte ujsť: Výstava ponúka veľkoformátové obrazy
Zdroj: TASR

Galéria Jána Koniarka v Trnave aktuálne prináša výber z najnovšej tvorby predstaviteľa súčasnej slovenskej maľby Juraja Kollára s názvom Prízemie. Na prevažne veľkoformátových obrazoch z obdobia posledných rokov zachytáva kontinuitu obsahu a dynamiku premeny formálneho prejavu.

Je svojho druhu solitér

„Pre Juraja Kollára je charakteristický pohyb viacerými smermi, ale zároveň aj vyhranený maliarsky koncept, v ktorom všetko so všetkým súvisí. Je svojho druhu solitér, nedotkol sa ho obľúbený trend popovej ironizácie a gýčového sarkazmu súčasnej maľby,“ uviedla Katarína Bajcurová, kurátorka výstavy, ktorá vo výstavných priestoroch v Kopplovej vile potrvá do 24. marca. Kollárovi sú podľa nej cudzie aj prvoplánová sociálna angažovanosť či posadnutosť predvádzaním vlastného ega.

Skúma možnosti

Bajcurová uviedla, že pre Kollára je „maľba a maliarstvo životom, splynutím s ním, je mentálnym a fyzickým spôsobom jeho existencie“. Ide mu hlavne o prieskum možností, ktoré mu maliarstvo dáva.

Obrazy, ktoré predstavuje na trnavskej výstave, sú z dvoch cyklov – najnovšie skladané obrazy (krajiny videné cez sklobetónové steny) a abstraktné kompozície.

Juraj Kollár (narodený 1981 v Nitre) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Získal viaceré domáce a medzinárodné ocenenia, samostatne vystavoval v Prahe, Bratislave, Nových Zámkoch, Banskej Bystrici i Paríži.

Jeho práce sú zastúpené vo verejných a súkromných domácich aj zahraničných zbierkach, tiež v Slovenskej národnej galérii, v Galérii mesta Bratislavy či v Národnej galérii v Prahe. Dlhší čas žil a maľoval v Paríži, v súčasnosti žije a tvorí v Bratislave.

Prierez vybraných výstav z Galérie Jána Koniarka si môžete prezrieť v priloženej fotogalérii.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Hl. foto: archívne

Zdroj: TASR