Erik Bojničan Rôzne

O tomto ste vedeli? 10 naj zaujímavostí o Zámockej záhrade

Zámocká záhrada je obľúbeným miestom mnohých Hlohovčanov, ktorí do nej chodia denne. Ale viete aj o týchto zaujímavostiach?

Ilustračný obrázok k článku O tomto ste vedeli? 10 naj zaujímavostí o Zámockej záhrade
10
Galéria
Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Zámockú záhradu pozná každý Hlohovčan. Obľúbené miesto odpočinku láka ľudí svojim pokojom a krásnou prírodou počas každého ročného obdobia. Teraz vám tento hlohovský skvost však priblížime celkom inak. Vybrali sme 10 naj zaujímavostí – mix z histórie, ale aj súčasného diania. O ktorých ste vedeli a ktoré fakty počujete po prvýkrát?

1. V Zámockej záhrade sa nachádza najväčší platanový park v strednej Európe. Na približne šiestich hektároch tu rastie niekoľko desiatok platanov. Najstaršie z nich majú viac ako 200 rokov. Nájdete tu aj najmohutnejším strom okresu Hlohovec, ktorý je vysoký približne 40 metrov a obvod jeho kmeňa má asi päť a pol metra.

2. V blízkosti bývalej hornej brány Zámockej záhrady sa podaril unikátny objav. Podľa slov riaditeľa Vlastivedného Múzea v Hlohovci sa tu našiel honosne vybavený staromaďarský hrob z 10. storočia. Nálezy z neho sa onedlho po objavení dostali do zbierok Národného múzea v Budapešti, kde ich môžeme obdivovať dodnes.

3. Počas Druhej svetovej vojny slúžil hlohovský zámok ako nemocnica Červenej armády. Po skončení vojny, keď bola nemocnica na zámku zrušená bolo v Zámockej záhrade popravených a pochovaných 11 pacientov tejto nemocnice.

4. Kolujú legendy o únikových tuneloch, ktoré mali viesť zo zámku cez Zámockú záhradu. Podľa slov J. Urminského, vďaka georadarovému prieskumu v Zámockej záhrade sú skutočne potvrdené zistenia lokálnych dutín v zhruba štvormetrovej hĺbke, ktoré mali slúžiť na tento účel. Mali viesť od bataliónu smerom ku skleníkom po hrane svahu.

5. K jednému z platanov, ktorý je pri jazierku v Zámockej záhrade sa viaže zaujímavá legenda. Jozef Erdődy, ktorý dal park vysadiť podľa nej so svojou manželkou nemohol mať deti a možno aj to prispelo k tomu, že pod platanom sa údajne tajne stretával so svojou slúžkou. Keď vraj otehotnela, dozvedela sa o tom jeho manželka Alžbeta Mayerová a dala slúžku vyhnať. Ako hovorí legenda ďalej, následne potom sa z platana odlomil jeden z konárov, ktoré dovtedy tvorili symbol srdca a odvtedy je srdce vytvorené z konárov otvorené.

Platan, ku ktorému sa viaže legenda o nešťastnej láske
Platan, ku ktorému sa viaže legenda o nešťastnej láske

6. Pobyt v Zámockej záhrade nebol kedysi pre bežných Hlohovčanov samozrejmosťou. V časoch na konci 19. storočia, keď Erdődyovci vlastnili hlohovské panstvo mali ľudia voľný prístup do parku len jeden deň v roku – na zámockú púť, ktorá sa konávala 15. augusta.

7. Do Zámockej záhrady kedysi viedli dve brány. Horná, ktorá sa nachádzala nad súčasnou Základnou Školou na Podzámskej ulici už neexistuje. Dolná brána, postavená koncom 19. storočia stojí na svojom mieste dodnes. Najnovšie ju čaká rekonštrukcia.

8. V druhej polovici 50. rokov 20. storočia sa rozhodlo o ostatnej veľkej zmene Zámockej záhrady, prebudovaním jej spodnej časti na Park kultúry a oddychu. Postupne pribudli amfiteáter a letné kúpalisko, ktorému však za obeť padlo niekoľko vzácnych platanov.

9. Bohatstvo Zámockej záhrady sa neukrýva len v prírode. Môžeme v nej nájsť hneď viac ako desiatku objektov, ktoré sú zaradené do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok. Jedná sa napríklad o zámok, Empírové divadlo, jazdiareň, dom záhradníka, sklednník, grottu s reliéfom či manažériu.

10. Medzi najnovšie zaujímavosti zo Zámockej záhrady patrí vybudovanie Zámockého poznávacieho okruhu. Poznávací okruh prevedie návštevníkov od vstupu do zámockého parku, dolnej brány, popri jazierku k umelej jaskyni – grotte, odkiaľ pokračuje k budove zámku a ďalej nad francúzskymi terasami k západnej časti empírového divadla. Trasa okruhu je približne 2,6 km.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Hlohovca a okolia.

Foto: ilustračné

OBRAZOM: Zámocká záhrada v Hlohovci
10
Galéria
Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM