Zamerané na múzeum v Hlohovci: 5 pokladov, ktoré v ňom môžete nájsť, FOTO
Vlastivedné múzeum v Hlohovci sa môže pochváliť stovkami najrôznejších exponátov, ktoré stoja za videnie. Zamerali sme sa na päticu z jeho vzácností.
Zamerané na múzeum v Hlohovci: 5 pokladov, ktoré v ňom môžete nájsť, FOTO
Vlastivedné múzeum v Hlohovci sa môže pochváliť stovkami najrôznejších exponátov, ktoré stoja za videnie. Zamerali sme sa na päticu z jeho vzácností.
Vlastivedné múzeum v našom meste navštívil aspoň raz snáď každý Hlohovčan. Za jeho múrmi sa nachádzajú rôzne pozoruhodné exponáty. Návštevník sa vďaka nim môže aspoň symbolicky vydať na cestu časom. Vybrali sme spomedzi nich presne 5 zaujímavostí.
Interzovaná skriňa
Veľmi cenným exponátom v hlohovskom múzeu je bezpochyby interzovaná skriňa. Ako vysvetlil riaditeľ Vlastivedného múzea Jozef Urminský, je zaujímavá tým, že zrejme pochádza z cisárskeho apartmánu, kde priamo nocovala aj cisárovná Mária Terézia. Podľa jeho slov, je to unikátny predmet v tom, že nábytky málokedy vyobrazujú panovníkov a v múzeu sa radí medzi najcennejšie kúsky z nábytkového umenia.
Vták šťastia
Ako nám prezradil Branislav Varga z Vlastivedného múzea, jedným z najvzácnejších exponátov, ktorý sa nachádza v prírodovedeckej expozícii múzea je živočích, ktorý na našom území už vyhynul. Krakľu belasú, kvôli jej sfarbeniu prezývanú aj vták šťastia, sme podľa Vargu mohli kedysi vidieť aj v blízkosti Hlohovca. V súčasnosti je tento druh už na Slovensku vyhynutý, pozrieť si jeho pestré perie môžete však práve v hlohoveckom múzeu.

220-ročný akvarel Hlohovca
Akvarel od Jozefa Lipperta, zachytávajúci pohľad na mesto Hlohovec má už 220 rokov. Na obraze môžete vidieť, ako vyzeral Hlohovec v roku 1797. Ako prezradil J. Urminský, je z obdobia tesne po rekonštrukcii a prestavbe hlohovského hradu na kaštieľ. Sú na ňom vidieť ešte zvyšky hradnej architektúry starého hradu. Vzácny Akvarel zachytáva aj samotné mesto, ktoré končilo pri Františkánskom kláštore či starý Váh.
Poľovnícka izba
Medzi ďalšími zaujímavosťami vo Vlastivednom múzeum zaujme rozhodne aj nábytok z poľovníckej izby. Podľa slov riaditeľa múzea pochádza z kopltovského kaštieľa. „Zaujímavý je tým, že sú na ňom vyobrazené nie len motívy lovu, ale aj pytliaci. To bola bežná súčasť poľovníctva, že sa bolo treba venovať tomu, aby pytliaci neničili revíry,“ povedal J. Urminský, podľa ktorého zrejme pochádza zo Sedmohradska, odkiaľ si jeden z príslušníkov rodiny Erdődyovcov priviedol svoju manželku.
Soška Jupitera
V spomínanom múzeu môžeme nájsť aj sošku Jupitera Dolichena. Tá pochádza z 3. storočia, z doby rímskej. Ako vysvetlil J. Urminský, je to bronzová soška tauzovaná bronzom a striebrom a pochádza pôvodne z väčšieho oltára. „Našla sa v Komenského ulici v Hlohovci, čím sa predpokladá, že sa Rimania pohybovali alebo mali osadu na území Hlohovca,“ vysvetlil riaditeľ.
Fotografie vzácnych exponátov hlohovského múzea si môžete pozrieť v priloženej galérii.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Hlohovca a okolia.