BTW Kultúra Správy

Osemnásty ročník Bažant kinematografu sa uskutoční!

Tradičné filmové podujatie pod holým nebom na Trojičnom námestí štartuje v stredu 1. júla o 21:30.

Ilustračný obrázok k článku Osemnásty ročník Bažant kinematografu sa uskutoční!
Zdroj: kinematograf.sk

Obľúbený zelený filmový retroautobus ŠKODA RTO navštívi od 1. júla do 15. septembra 17 slovenských miest s kolekciou štyroch vynikajúcich slovenských a českých filmov. Putovný letný filmový festival Bažant Kinematograf dorazí najskôr do Trnavy.

Pod letnou oblohou si diváci tento rok môžu pozrieť filmy Loli paradička, Posledná aristokratka, Vlastníci a Cez prsty, ktorým sa v Trnave 1. júla otvorí osemnásta sezóna.

Cez prsty

Režisér filmu Petr Kolečko je známym scenáristom a Bažant Kinematograf už Slovensko precestoval napríklad s jeho filmom Okresný prebor – Posledný zápas. Filmom Cez prsty debutuje ako režisér a divákov zavedie do sveta plážového volejbalu.

Vlastníci

Debutujúcim filmovým režisérom je aj skúsený divadelný režisér, dramatik, herec a moderátor Jiří Havelka, ktorý svojím komorným filmom Vlastníci odkrýva zďaleka už nie takú komornú atmosféru domových schôdzí. Filmový zážitok je to veselý, tvrdú realitu však väčšina divákov iste pozná na vlastnej koži.

Posledná aristokratka

Z činžového domu rovno do zámku divákov prenesie najnovšia česko-slovenská komédia Jiřího Vejdělka. So správou zámku Kostka to potomkovia aristokratov nemajú o nič ľahšie než „vlastníci“.

Loli paradička

Štvoricu letného výberu uzatvára romantická tragikomédia z východného Slovenska, veselo-smutný jarmočný príbeh z dielne tvorivej rodinnej dielne otca a súrodencov Staviarskych.

Ako Bažant prežil koronu

„Máme veľké šťastie, že náš projekt letných projekcií českých a slovenských filmov pod holým nebom má už od svojho vzniku silného a zodpovedného partnera, ktorý za ním stojí v dobrých aj horších časoch. Tento rok to len potvrdil,“ hovorí koordinátorka projektu Bažant Kinematograf Ľubica Orechovská. Dodala, že sa ukázalo aj ako mestá a obce na Slovensku majú na kultúrne podujatia v rozpočtoch žalostne málo prostriedkov.

Ľudia sú za naše projekcie vďační. Tešíme sa, že sa môžeme i tento rok vrátiť medzi svojich divákov.

"Usilovali sme sa pokryť väčšinu regiónov Slovenska, navštíviť predovšetkým okresné a spádové mestá a pripraviť trasu, ktorú náš premietací retroautobus bezpečne zvládne. Veríme, že obyvatelia miest, ktoré sa tento rok na našu trasu nezmestili, nám to odpustia a prípadne za Bažant Kinematografom vo svojom regióne vycestujú,“ dodala Orechovská

Svoju tohtoročnú trasu zavŕši zelený retroautobus na festivale MFF Cinematik v Piešťanoch 15. septembra

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM