BTW Kultúra Správy

Písmená v nápise #TRNAVA na pešej budú tentoraz ladiť viac ako kedykoľvek predtým

Súčasťou zadania bolo použitie spoločnej farebnej palety, čo má prispieť k tomu, aby zo známeho hashtagu vzniklo ucelené a harmonické dielo.

Ilustračný obrázok k článku Písmená v nápise #TRNAVA na pešej budú tentoraz ladiť viac ako kedykoľvek predtým
Zdroj: Zaži v Trnave

O našu už tradičnú výtvarnú dominantu neprídeme ani tento rok; napriek tomu, že z pochopiteľných dôvodov bol zrušený obľúbený happening maľovania nápisu #TRNAVA na Hlavnej ulici.

„Na tvorbu piateho trnavského hashtagu sme oslovili nových umelcov, ktorí ponúknu vlastnú kreatívnu víziu. Jednotlivé znaky maľujú u seba doma, do finálneho nápisu na pešej zóne ich spojíme začiatkom júna,“ povedal Peter Cagala, vedúci úseku kultúry v meste. Je to práve on, kto je za nápadom i realizáciou deväťmetrového symbolu Trnavy.

Kurátorský dohľad projektu bol zverený Jánovi Balážovi, ktorý je zároveň jedným zo zapojených umelcov. „Majster sa ukáže v obmedzení, ktoré vie naštartovať kreatívneho ducha. Výtvarníkom sme vybrali spoločnú farebnú paletu, čo má na jednej strane prispieť k skvalitneniu diskusie o ilustrácii vo verejnom priestore a zároveň máme snahu vytvoriť z nápisu #TRNAVA formálne kompaktné a harmonické dielo," dodal Baláž.

Umelci mali voľnú ruku vo výbere motívu a jeho spracovaní.

Podľa Baláža je zaujímavosťou, že všetci umelci sa okrem umeleckej venujú aj knižnej či detskej ilustrácii, alebo sa pohybujú vo sfére komerčnej tvorby. "Sú preto zvyknutí pracovať nielen s vlastnými víziami, ale aj s očakávaním zadávateľa či publika, a vedia vytvoriť dielo, ktoré funguje v konkrétnom priestore, estetizuje ho a divákovi ponúka príjemnú pauzu v pretekoch dňa na zamyslenie sa a vnímanie vlastných emócií. Takúto oázu podnetov ponúkne tento rok aj nápis #TRNAVA,“ vysvetlil kurátor hashtagu pre tento rok.

Hashtag 2020 vytvoria:

# Žaneta Aradská z Komárna

T Hedviga Gutierrez z Levíc

R Michal Sivko z Trnavy

N Ján Baláž z Pastuchova

A Filip Horník zo Smoleníc

V Adela Režná z Myjavy |

A Nikoleta Gajarová z Trnavy

Čo znamená „hashtag“?

Nápis #TRNAVA je tzv. hashtag, teda kľúčové slovo označené mriežkou, ktoré sa používa predovšetkým na sociálnych sieťach. Uľahčuje vyhľadávanie príspevkov s podobným obsahom, prepája ich a charakterizuje.

Hlavnou myšlienkou trnavského hashtagu je vytváranie pocitu spolupatričnosti a príslušnosti k svojmu mestu.

Sme rozdielni, ale spája nás mesto, v ktorom žijeme. Dielo sa snaží vizuálne pútavo hovoriť o tom, že hrdosť na naše mesto môže byť súčasťou toho, kým sme.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie