Rodiny v obci pri Trnave držia krásne tradície: Horníkovci i Drgoňovci žíjú remeslom

V Dolných Lovčiciach pri Trnave pod rukami šikovných rodín prežívajú krásne remeslá. Zoznámte sa s Horníkovcami a Drgoňovcami.

Ilustračný obrázok k článku Rodiny v obci pri Trnave držia krásne tradície: Horníkovci i Drgoňovci žíjú remeslom
Zdroj: TASR

Ak sa hovorí v Dolných Lovčiciach pri Trnave o uchovávaní ľudových tradícií, vyvstanú v mysli vari každému z obce dve priezviská – Horník a Drgoň. Obe rodiny už niekoľko desaťročí propagujú tradičné remeslá a svojimi výrobkami tešia ľudí.

Horníkovci sú keramikári a Drgoňovci vyrábajú predmety zo slamy. Trnavský samosprávny kraj ocenil zástupcov oboch rodín medailami za prínos o zachovávanie kultúrneho dedičstva.

Ďalšie zaujímavosti o tejto dedinke nájdete po prekliku TU.

Vyrábajú krásne keramické predmety

keramikou sa zasnúbil Michal Horník starší (1938), ktorého profesijné kroky viedli do modranskej Majoliky. Jeho doménou bola výroba menších suvenírových predmetov a tanierov, manželka Mária bola zase maliarkou keramiky. Po práci v Modre vyrábali keramiku aj doma.

Od rodičov tradíciu prebral Michal Horník mladší, ktorý robí úžitkové a spomienkové keramické predmety vo svojej dielni v Dolných Lovčiciach a reprezentuje obec i Slovensko na výstavách a podujatiach doma aj v zahraničí. V jeho ponuke nechýba ani dominanta rodnej obce – zvonica.

Aj práca so slamou

Slama zase učarovala Františkovi Drgoňovi staršiemu (1939–2015), ktorý sa postupne vlastným úsilím a zanietenosťou vypracoval na špičkového majstra. Zo slamy vyrábal všetko, čo sa z nej vyrobiť dalo – ozdobné i úžitkové predmety. A stalo sa to, čo sa stať malo, čoskoro sa k otcovi pridal aj syn František, ktorého teraz vidno na rôznych podujatiach, ako nielen prezentuje, ale aj zaúča záujemcov do práce so slamou. Neraz pri ňom vidieť aj najmladšieho z rodu – vnuka Františka.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR