Rôzne

Spomínali na bojovníkov z Trnavy v SNP: Hold vzdali aj zástupcovia Ruskej federácie

Na krajskej spomienke si pripomenuli hrdinstvo bojovníkov v SNP, keď do boja z Trnavy odišlo vyše tritisíc mužov. Zúčastnení si ich uctili pri Pamätníku SNP a zazneli aj takéto slová.

Ilustračný obrázok k článku Spomínali na bojovníkov z Trnavy v SNP: Hold vzdali aj zástupcovia Ruskej federácie
Zdroj: TASR

Sedemdesiatštyri rokov od vypuknutia Slovenského národného povstania a odchodu Trnavskej posádky na povstalecké územie si pripomenuli v utorok v Trnave obyvatelia Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).

Spomienka sa konala na mieste, odkiaľ 30. augusta 1944 odišla vojenská posádka a dobrovoľníci z radov obyvateľov do bojov za slobodu. Súčasníkom to pripomína Pamätník SNP na Univerzitnom námestí.

Kytice kvetov a vence položili k pamätníku, delegácie krajskej a mestskej samosprávy, zástupcovia zastupiteľstva Ruskej federácie na Slovensku, Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (Ov SZPB) v Trnave a ďalší.

Hviezdna hodina slovenských dejín

Účastníkov pietneho aktu pozdravili predseda TTSK Jozef Viskupič a za Ov SZPB Dušan Slančík. Viskupič vo svojom príhovore povedal, že SNP bolo veľkým okamihom pravdy pre Slovensko, hviezdna hodina slovenských dejín, výzva, na ktorú sa odpovedá len áno alebo nie.

„Sme hrdí, že práve Trnavská vojenská posádka rozšírila povstalecké sily a že k SNP sa pridali sa aj statoční letci z letiska Piešťany a prispeli aj partizánske oddiely z okolia Prešníka, v ktorých bojovali aj Česi, Francúzi, Ukrajinci, Rusi spolu za jeden cieľ. Viskupič vzdal "hold výnimočnej generácii bojovníkov a bojovníčok, ktorí svojím hrdinstvom zabezpečili, že Slovensko má dnes svoje nespochybniteľné miesto na strane civilizovaného, demokratického a tolerantného sveta“.

„Sme generácia dlžníkov, je na nás, aby sme nedopustili úspech pokusov o revitalizáciu zhubného nacionalizmu, neznášanlivosti a xenofóbii,“ dodal Viskupič.

Viac ako tritisíc vojakov

Do SNP odišlo z Trnavy 30. augusta 1944 okolo 3500 prezenčne slúžiacich vojakov, záložníkov a zmobilizovaných dobrovoľníkov. Trnavská posádka bola jedinou zo západného Slovenska, ktorá takto zareagovala na meniacu sa situáciu na vojnovej mape. Posádky v Bratislave, Seredi, Hlohovci, Nitre, Trenčíne i v Novom Meste nad Váhom sa do SNP odmietli zapojiť.

Trasa Trnavčanov viedla z Trnavy smerom na Žarnovicu. Vojaci sa zapojili do bojov v oblasti Hronský Beňadik, Zlaté Moravce, Píla, Horné a Dolné Hámre, Nová Baňa, Žarnovica a Kremnica. Vedenie posádky neskôr rozhodlo o vytvorení práporov Dunaj, ktorý zostal v oblasti Žarnovice, a Kremeň, ktorý sa presunul do Kremničky pri Banskej Bystrici a bránil úsek pri Sklenom, Handlovej a Prievidzi.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM