BTW Správy

Stavebník na Kopánke nenahlásil archeologický nález. Pripravil sa o tisíce a výskumu sa nevyhol

O nálezné vo výške niekoľko tisíc eur sa pripravil stavebník rodinného domu na pozemku v lokalite Pekné pole 7 za morovou kaplnkou na Kopánke, pretože nenahlásil archeologický nález.

Ilustračný obrázok k článku Stavebník na Kopánke nenahlásil archeologický nález. Pripravil sa o tisíce a výskumu sa nevyhol
Zdroj: TASR

Črepy, ktoré stavebník našiel v zemine s pozostatkami obydlia starými niekoľko tisíc rokov, mal v zmysle zákona nahlásiť pamiatkárom. To platí aj v prípade, keď na pozemku nebol pôvodne nariadený archeologický výskum.

Nález objavili náhodou, tvrdil archeológ Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Trnave Matúša Sládok. „Postrehli sme narušenie archeologického náleziska, je zastavané bez preskúmania,“ konštatoval. Následne najmä z háld vykopanej zeminy získali desiatky črepov z mladšej doby kamennej, bronzovej, staršej a mladšej doby železnej, vrcholného a neskorého stredoveku a v jednom výkope bol zvyšok objektu s množstvom mazanice a keramickými črepmi z halštatskej kultúry staršej železnej doby.

„Na ešte nezastavané stavebné pozemky nariadi KPÚ investorom povinnosť zabezpečiť archeologické výskumy a výstavbu budeme ďalej monitorovať,“ uviedol Sládok. Z lokality Kopánka, ako doplnil, sú známe najmä z okolia morovej kaplnky viaceré nálezy. Teraz sa ukázalo, že osídlenie tam bolo rozsiahlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Povinnosť ohlásiť nález

Sládok upozornil, že investori, stavebníci a pracovníci na stavbách majú zákonnú povinnosť ohlásiť archeologický ná­lez.

Ide o ľudské kosti, keramické črepy, nádoby, nástroje a mince spred roku 1919 a vojnové predmety spred roku 1946 na zemi, v zemi, vo vode či v hmote stavby.

Potrebné je ohlásiť aj podozrenie na takýto nález alebo objekt, keďže si laik nemusí byť istý, na čo narazil. „Neohlásenie nálezu môže byť vyhodnotené ako priestupok alebo iný správny delikt v zmysle pamiatkového zákona a v závažných prípadoch aj ako trestný čin. Na druhej strane bezodkladné ohlásenie hodnotného nálezu ponechaného na mieste môže byť ohodnotené nálezným, ktoré je na Slovensku vo výške až 100 percent hodnoty nálezu. Zatajovanie nálezov sa tak jednoznačne nikomu neoplatí,“ dodal Sládok.

Podľa Sládka len za minulý rok KPÚ Trnava udelil na úseku ochrany archeologického dedičstva v súvislosti so stavebnou činnosťou 11 pokút v celkovej výške 100.600 eur.

Titulná fotografia je ilustračná.

Zdroj: Dnes24/Tasr
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM