Júlia Vargová Kultúra Rôzne

Víkend sa bude niesť v znamení parádnych akcií: Na toto sa môžeme tešiť

Druhý augustový víkend prinesie hneď niekoľko skvelých podujatí v Trnave aj v okolí. Ponuka je široká, stačí si vybrať.

Ilustračný obrázok k článku Víkend sa bude niesť v znamení parádnych akcií: Na toto sa môžeme tešiť
Zdroj: TASR

Trnavských 100 km

Čaká nás 22. ročník podujatia Trnavských 100 km. Prvá etapa odštartuje 9. augusta o 10:00 z Trojičného námestia. Odtiaľ sa historické vozidlá vydajú cez obce trnavského regiónu až na Smolenický zámok, kde majú naplánovaný príchod o 17:00.

Druhá etapa štartuje 10. augusta o 9:00 práve zo Smolenického zámku. Trasou cez Bukovú, Brezovú pod Bradlom, Čachtice, Trebatice aj Malženice sa vydajú až do Trnavy, kde pobudnú od 15:30 do 17:00 pred Reštauráciou Relax. Odtiaľ sa opäť vrátia na Smolenický zámok.

Jarmok, Dračie dni a Zámocký koncert

Od piatku 9. augusta do nedele 11. augusta, Smolenice

Ako každý rok pri príležitosti konania Tradičného smolenického jarmoku Obec Smolenice pozýva všetkých priaznivcov (nielen) klasickej hudby na Zámocký koncert. Koncert sa bude konať v predvečer jarmoku – v piatok dňa 9.8.2019 so začiatkom o 18:00 v priestoroch Smolenického zámku (v tzv. zasadacej miestnosti). Príďte si vychutnať pravú zámockú koncertnú atmosféru o ktorú sa tentokrát postará okúzľujúce trio dám – Trio Impression. Vstupné predstavuje symbolickú sumu jedno euro.

V sobotu (10.8.) bude v smolenických uliciach veľká udalosť, Tradičný smolenický jarmok 27. ročník, ktorý budú sprevádzať koncerty, skvelý program pre deti aj dospelých či futbal.

Po roku majú na zámku v Smoleniciach opäť problémy s drakom, a tak si kráľ zavolal na pomoc čo najväčší počet detí, aby s ním mohol bojovať. Malí bojovníci by sa mali stretnúť v sobotu a v nedeľu (10. a 11. augusta) na Dračích dňoch na zámku.

Výstava: Harmónia hodvábu a skla

Od 1. augusta do 6. októbra v Západoslovenskom múzeu v Trnave

Adele Melišekovej Dojčanovej učaroval hodváb a venuje sa aj maľbe na sklo. Svoje diela vystavuje doma i v zahraničí a za tvorbu dostala už niekoľko ocenení. Od roku 2013 žije, pracuje a tvorí v Trnave, jej autorskú výstavu nájdete v múzeu.

Potulky Malým Rímom: U trnavských evanjelikov za juhozápadnými hradbami

V nedeľu 11. augusta o 14:45 a 16:30 pred evanjelickou farou

Asi by sme nenašli Trnavčana, ktorý by nepoznal evanjelický dom. Ale koľkí z nás poznajú aj jeho históriu? O činnosti a významných osobnostiach trnavskej evanjelickej obce, budovaní kostola, parku a evanjelického domu, jeho prvých nájomníkoch vrátane návštevy päťizbového bytu, ktorý predstavoval štandard bývania strednej vrstvy za prvej ČSR a veľa iného z histórie budov a pozemkov, na ktorých stoja, nám porozpráva Simona Jurčová.

Kino pod hviezdami: Psi pána alebo zjedz ten film

Sobota, 10. august o 21:00, Parčík Bela IV.

Mesto Trnava má za sebou tri úspešné ročníky Kina pod hviezdami. Program tento rok Trnavčanov poteší tým najlepším zo slovenskej a českej dokumentárnej tvorby. Dva filmy si diváci budú môcť pozrieť v priestoroch jedného z najkrajších miest Trnavy, v Parčíku Bela IV. Vstup na podujatie je voľný, premieta sa Psi pána alebo zjedz ten film: ČR, 2017, 70 min, Réžia a scenár: Jonáš Vacek.

Kto sú dominikáni a čo tu v 21. storočí vôbec robia? Ich hlavným poslaním je hlásať kresťanskú vieru a byť s človekom dnešnej doby. Ale zaujíma ho to ešte? Dokument sa okrem iného zameriava na tri témy, na ktorých stojí kresťanstvo a ktoré samé osebe vyvolávajú otázky a kontroverzie – sú to krst, eucharistia a spoveď. Je krst iba pekný obrad, alebo niečo viac? Sú kresťania skutočne presvedčení, že sa oblátka mení na telo Kristovo? Nie je prežitkom, chodiť sa k niekomu spovedať a hovoriť o sebe tie najhoršie veci? Aj na tieto otázky hľadá dokumentárny film odpovede.

DISKUSIA: Misijná činnosť v Bolívii s františkánom bratom Lorenzom Brat Vavrinec Juraj Vadkerti ofm: “Aj v časoch aj v nečasoch“

Leto na korze 2019

Leto na korze opäť prinesie kultúrne zážitky pre všetkých. Na programe sú koncerty, tanec, divadlá, predstavenia pre deti… To všetko priamo pred radnicou na Hlavnej ulici.

Program začína o 18:00 (detské predstavenia každú stredu, piatok a nedeľu).

  • v sobotu 10. augusta Neznámi Akusticky /country
  • v nedeľu 11. augusta Divadlo Agapé – Hurááá leto /divadlo pre deti

Trnava Summer Cup 2019

V sobotu 10. augusta od 9:00 do 17:00 v športovom areáli Jaslovské Bohunice

FC Spartak Trnava, Mesto Trnava a Občianske združenie Spartakovské ženy pozývajú na Trnava Summer Cup 2019, kde si zmerajú svoje sily vo futbale dievčatá z kategórie W15 (2005 a mladšie). Predstavia sa družstvá FC Spartak Trnava, AS Trenčín, Spartak Myjava, FC Prešov, Výber VFZ, FC Vion Zlaté Moravce – Vráble, 1. FC Slovácko a Minerva Praha.

Bienále plastiky malého formátu 2019

Galéria Jána Koniarka, Synagóga – Centrum súčasného umenia

Bienále plastiky malého formátu predstavuje komornú 3D tvorbu mladej a strednej generácie slovenských vizuálnych umelcov a prizvaných hostí zo zahraničia, vytvorenú prevažne v priebehu posledných dvoch-troch rokov. Medzinárodná výstava sochárskej tvorby zameraná na drobnú plastiku, objekt a reliéf potrvá od 1. augusta do 13. septembra 2019.

Vystavujú: Marcin Berdyszak (PL), František Bohunický, Ján Hrčka, Katarína Kissoczy, Martin Kochan, Patrik Kovačovský, Bohuš Kubinský, Helena Lukášová (CZ), Palo Macho, Róbert Makar, Stefan Meisl (D), Ľubo Mikle, Miroslav Pallo, Mira Podmanická, Vika Shumskaya (UKR), Ivana Sláviková, Michal Šuda, Iveta Tomanová, Miroslav Trubač, Vlad Yurashko (UKR). Kurátorom je Roman Popelár.

Letné kino na Nádvorí: Halloween

V sobotu 10. augusta o 21:00 na Nádvorí

Letné kino na Nádvorí ponúka široký žánrový výber, v ktorom si každý príde na svoje. Najnovšie premiéry aj klasika overená časom. Príďte si k nám oddýchnuť, zabaviť sa a obohatiť vaše letné večery o krásne zážitky.​

HALLOWEEN, r. David Gordon Green / USA / 2018 / 109 min / horor

Pred 40 rokmi dokázala Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) ako jedna z mála prežiť zabíjanie vraha s maskou Michaela Myersa. Útok, počas halloweenovskej noci v nej však zanechal hlboké jazvy na duši. Odkedy vyšinutý mladík dobodal jej priateľov, len aby mohol pripraviť o život aj ju, sa dôsledne pripravuje na jeho návrat. Žije v ústraní, v dome plnom dômyselných pascí, zúfalo si nerozumie s dcérou, ktorá ju kvôli tejto posadnutosti považuje za blázna, a veľmi ťažko si hľadá aj cestu k dospievajúcej vnučke. To všetko aj napriek tomu, že Myers prežíva v jednej z najprísnejšie strážených psychiatrických liečební a možnosť jeho úteku je len teoretická. Blíži sa Halloween a všetky Lauriine obavy sa rázom zhmotnia po havárii autobusu, ktorý preváža nebezpečných pacientov do nového ústavu. Niektorým z nich sa podarí utiecť. Michael Myers je medzi nimi a svojej nezdravej fixácie na Lauriu sa nezbavil.

Koncert dychovej hudby: Šúrovanka

V nedeľu 11. augusta o 17:00 v mestskom amfiteátri

Ani tohtoročného Kultúrne leto sa nezaobíde bez koncertov obľúbených dychových hudieb. Druhý augustový víkend sa predstaví Šúrovanka, založená v roku 1990.

Festival: Trnavské organové dni

V nedeľu 11. augusta o 20:00 v Bazilike sv. Mikuláša

Medzinárodný festival Trnavské organové dni privádza do Trnavy už od roku 1996 špičku hudobnej organovej scény. V rámci 24. ročníka festivalu sa na na historických organoch Baziliky sv. Mikuláša v Trnave predstavia SALTANAT ABILKHANOVA / KZCH, TIRNAVIA, Michal Stahl / dirigent, J.-F. Dandrie, G. Boehm, J. S. Bach, D. Buxtehude, S. Karg-Elert. L. Vierne.

Výstava: SKÚTER IV – akcia mladého umenia

Miesto konania: Galéria Jána Koniarka, Koppelova vila, Zelený kríček 3, Trnava

Trvanie výstavy: 13.06. – 25.08. 2019

Kurátor: PhDr. Vladimír Beskid

Skúter IV – akcia mladého umenia je periodické medzinárodné podujatie postavené ako reprezentatívna stredoeurópska prehliadka nastupujúcej generácie českých, slovenských a maďarských umelcov/umelkýň vo veku do 35 rokov.

Na výstave sa predstaví 24 oslovených umelcov a umelkýň, ktorí osobitým spôsobom reflektujú súčasný svet – prinášajú pritom celé spektrum prístupov a médií od klasickej maľby, cez fotografiu, objekt, inštaláciu až po digitálny pohyblivý obraz.

Hlavným zámerom usporiadateľov je vytvoriť periodickú platformu pre prezentáciu súčasného výtvarného jazyka, stimulovať aktuálnu tvorbu mladých a priniesť aj rodovú korektnosť výberu autorov/-riek.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie