Júlia Vargová Kultúra Rôzne

Vinári si prídu na svoje: Víno Tirnavia predstaví domáce i zahraničné skvosty

Festival Víno Tirnavia ponúkne najlepšie vína v sedemnásťročnej histórii súťaže. Sľubuje doposiaľ najvyššiu kvalitu a najviac ocenení.

Ilustračný obrázok k článku Vinári si prídu na svoje: Víno Tirnavia predstaví domáce i zahraničné skvosty
Zdroj: TASR

Atmosféru ochutnávky najlepších vín zo Slovenska, Moravy, Talianska, Španielska a Francúzska umocní aj nový koncept degustácie vín v historickom centre Trnavy. Informovala o tom radnica na svojom webe pri príležitosti sedemnásteho ročníka súťaže Víno Tirnavia.

Renomovaní hodnotitelia vín zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Talianska podľa informácií z mesta udelili 9. a 10. mája dovedna deväť titulov šampióna súťaže, šesť veľkých zlatých medailí, päťdesiatdeväť zlatých a osemdesiatšesť strieborných medailí.

„Je to najúspešnejší ročník našej súťaže. Ešte nikdy sme tu nemali také nádherné, elegantné a harmonické vína ako tento rok. Naozaj sa oplatí prísť na ich verejnú degustáciu, ktorá sa uskutoční 31. mája a 1. júna na Hlavnej ulici a nádvorí radnice. K vínam pripravujeme aj originálne drobnôstky na zahryznutie a nebude chýbať ani príjemne ladená hudba,“ povedala spoluorganizátorka súťaže Klára Ondrušová z referátu propagácie a marketingu kancelárie primátora.

Ako informuje radnica na svojej stránke, súťaž Víno Tirnavia si za roky svojej existencie vydobyla v radoch odbornej verejnosti pozíciu najuznávanejšej slovenskej súťaže a renomé má už aj v zahraničí. Dôkazom sú špičkové vína, ktoré tento rok prihlásili do súťaže vinári z Toskánska, Španielska, Bordeaux alebo zo susednej Moravy.

„Vďaka našej snahe neustále zavádzať nové poznatky sa súťaže zúčastňujú tí najlepší vinári so svojimi najlepšími vínami. Napríklad, Víno Tirnavia je jediná súťaž, kde si vinári môžu zvoliť dobu dekantácie, aby vína naplno rozvinuli svoju chuť a vôňu,“ povedal prezident súťaže Tibor Vittek. Ďalej dodáva, že vína sú vďaka minuloročnému horúcemu letu bohaté, s plným telom aj arómami, takmer polovicu vzoriek však tvoria aj vyzreté prémiové vína z predchádzajú­cich rokov.

Výrazné zastúpenie majú šumivé vína a po prvýkrát sa návštevníci festivalu Víno Tirnavia budú môcť vo väčšej miere zoznámiť aj s novou, ale stále populárnejšou kategóriou oranžových a naturálnych vín.

Biele vína sú zastúpené šesťdesiatimi percentami, červené dvadsiatimi štyrmi, ružové približne desiatimi percentami a nechýbajú ani ovocné vína. „Milovníci vína určite ocenia aj odrodovú skladbu. Prvé miesto si dlhodobo udržuje Rizling rýnsky tesne nasledovaný odrodami Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Frankovka modrá. Zo zaujímavostí možno spomenúť odrody ako Mília, Noria, Hron, Catarratto, Monastrel, Tempranillo, Garnacha, Nero d’Avola, Svojsen, Cabernet cortis či Auxerois,“ doplnil Tibor Vittek.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM