Rôzne Správy

Vytváranie jemnej krásy: Čipkári z desiatich krajín sa stretnú neďaleko od Trnavy

Čipkári z desiatich krajín sveta sa stretnú na festivale v neďalekej dedinke. Vymenia si skúsenosti a naučia sa nové techniky.

Ilustračný obrázok k článku Vytváranie jemnej krásy: Čipkári z desiatich krajín sa stretnú neďaleko od Trnavy
9
Galéria
Zdroj: TASR

V Krakovanoch sa stretnú 11. a 12. mája čipkári z desiatich krajín, aby na festivale prezentovali vytváranie jemnej krásy, vymenili si skúsenosti a naučili sa nové techniky. TASR o tom informoval Matej Pisca z Občianskeho združenia Bábence.

„Inšpiráciou im bude výstava Dariny Lichnerovej z Modry, ktorá je uznávanou čipkárkou a tkáčkou, druhou výstavou budú Vajnorské vtáčiky,“ uviedol Pisca.

Súčasťou festivalu bude aj súťažná výstava Časy nedávno minulé. Práce do súťaže zhotovili čipkárky zo Slovenska a Čiech, o víťazovi rozhodnú hlasovaním návštevníci. V rámci stretnutia čipkárov otvoria v múzeu Za Krakovskú bránu výstavu Liptovská čipka, ktorá potrvá do 30. septembra.

Súčasťou programu budú odborné semináre, módne prehliadky s použitím paličkovanej čipky a kultúrny program. „V rámci neho sa predstavia Folklórny súbor (FS) Sliačanka z Liptovských Sliačov, Zmiešaný zbor z Vrbového, FS Žito z Piešťan, Itcho Pčelár, FS Podhoranka z Kočína-Lančára či FS Krakovčanka,“ doplnil Pisca.

Počas festivalu sa budú podávať tradičné jedlá starých mám a návštevníci budú môcť vidieť ukážky výroby rôznych potrieb pre čipkárky, ale aj pre inak tvorivé ženy – zo skla.

Foto: ilustračné

Minulý rok sa v etnografickom múzeu Za krakovskú bránu uskutočnilo medzinárodné stretnutie mužov čipkárov, Men Making Lace Festival. Pozrite si fotografie z tohto podujatia.

Stretnutie mužov čipkárov v Krakovanoch
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie