Kultúra

Lodenica dala za festivalmi bodku: Výborná atmosféra napriek dažďu, VIDEO

Piešťanská Lodenica ukončila festivalové leto na Slovensku. V sobotu na podujatí úradoval silný dážď. Návštevníkov to však neodradilo, VIDEO a FOTO.

Ilustračný obrázok k článku Lodenica dala za festivalmi bodku: Výborná atmosféra napriek dažďu, VIDEO
14
Galéria
Zdroj: TASR

Jubilejný 20. ročník festivalu Lodenica v Piešťanoch pokračoval v sobotu (1.9.) tretím, záverečným dňom. Bol to záverečný deň nielen tohto podujatia, ale aj celého festivalového leta na Slovensku.

A vôbec mu neprialo počasie, silný dážď úradoval od popoludnia do neskorej noci. Pozrite si spätne zachytenú atmosféru podujatia na fotografiách a videách.

Či to bol zámer alebo náhoda zo strany organizátorov, tretí deň tvorili line-up zástupcovia staršej a skúsenej generácie, postupne Belasí, Bukasový masív, Pavol Hammel, anglická glamrocková formácia Sweet, českí interpreti Kamelot, Ivan Mládek s Banjo Bandom a Čechomor. Jedinou kvetinkou medzi chlapmi bola speváčka Lenka Filipová.

Hammel vybral známe hity

Pavol Hammel patrí k legendám slovenskej hudobnej scény. V roku 1963 založil skupinu Prúdy, ich prvý názov bol The Jets, na Prúdy sa premenovali po pár týždňoch. V decembri 1968 vydali dnes už kultový debutový album Zvoňte, zvonky. Dnes má Hammel na svojom konte viac ako tri desiatky albumov a kompilácií.

Z mnohých známych hitov vybral piesne Učiteľka tanca, Cirkus leto, Zvonky zvoňte, Cez plece, Chlapci z mesta, Staré kone, nahé jazdkyne, Kamalásky, Keď pavúk svoje siete dotká či Ja nemám lásku v malíčku z muzikálu Cyrano z predmestia.

Zdroj: TASR

Po troch rokoch sa na Lodenicu vrátila Lenka Filipová.

Charizmatická speváčka, skladateľka a gitaristka začínala ako rozhlasová moderátorka, účinkovala v Semafore. Prvú LP platňu Zamilovaná vydala už v roku 1982, o dva roky neskôr si zostavila vlastnú sprievodnú skupinu. Dlhé roky patrí Lenka k popredným osobnostiam českej hudobnej scény. Na svojom konte má skoro dve desiatky albumov a kompilácií.

Pre dážď náročnejšie vystúpenie

„Dnes to bolo trocha náročnejšie, pretože gitary naberajú vlhkosť z dažďa, prsty nekĺžu po strunách, ľudia boli fantastickí. Dokončili sme nahrávanie nového albumu, bude to keltská platňa, spievame v štyroch jazykoch, je to krásna muzika. Sean Barry to všetko riadil, pretože je originálny Kelt. Myslím, že to bude pekné. Platňa sa bude volať Oppidum, čo je názov pre sídlo starých Keltov. Na jar v marci prídeme na turné, ponúkneme keltskú hudbu, ale zaradíme aj klasiku,“ uviedla Lenka Filipová.

Anglickej skupine sa páčilo publikum

Headlinerom tretieho dňa bola anglická glamrocková legenda Sweet. Vznikla v januári 1968 pod názvom Sweetshop, v roku 1970 si skrátili názov na Sweet. V máji 1971 mali v hitparáde prvú skladbu Funny Funny. Najúspešnejšou z nich bola Block Buster, ktorá sa vo februári 1973 dostala na prvú pozíciu anglickej hitparády.

„Bolo to vlastne spievanie v daždi, pódium bolo ale našťastie suché. Skvelí fanúšikovia a milí ľudia, spievali, tlieskali, tancovali a usmievali sa. Hráme na Slovensku často a veľmi radi, milujeme vaše publikum,“ povedal po vystúpení spevák a basgitarista Peter Lincoln.

Medzi dlhoročných skúsených harcovníkov patrí aj skupina Kamelot. V roku 1982 ju založil v Brne Roman Horký. Pri druhej skladbe bolo ich vystúpenie prerušené a program na hlavnom pódiu predčasne ukončený.

Vystúpenia Ivana Mládka s Banjo Bandom a skupiny Čechomor sa v hustom daždi už diváci nedočkali.

Prírode sa nedá rozkázať, takýto upršaný záver festivalovej sezóny si ale neželal nikto.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
OBRAZOM: Atmosféra na 20. ročníku festivalu Lodenica
14
Galéria
Zdroj: TASR

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM